Liga I. Rezultat surprinzător! Campioana CFR Cluj, învinsă acasă de Sepsi OSK

"Adversarul are respectul nostru. Ne-au plăcut când au învins Craiova şi FCSB.. Această înfrângere vine în cel mai prost moment posibil pentru noi." - Edi Iordănescu, antrenor CFR Cluj.
CFR Cluj - Sepsi OSK Sfântu Gheorghe 0-1 (0-1), în etapa a şaptea a fazei play-off a Ligii I de fotbal. (Sepsi OSK/facebook)
Marius Drăgoi
11.05.2021

Evoluţie sub aşteptări pentru campioana CFR Cluj în partida cu Sepsi OSK Sfântu Gheorghe, pe teren propriu, în etapa a şaptea a fazei play-off a campionatului intern.

Jucătorii pregătiţi de Edi Iordănescu au cedat la scor minim, 1-0 (1-0), rezultat ce ar putea avea consecinţe nedorite pentru gruparea ardeleană, care ar putea să piardă astfel poziţia de lider al clasamentului, dacă FCSB va câştiga duelul cu Academica Clinceni.

Formaţia covăsneană, după ce etapa precedentă a dispus de Universitatea Craiova, a reuşit şi de această dată să ia maximul de puncte graţie inspiraţiei jucătorului slovac Pavol Safranko, ce a punctat cu patru minute înainte de finalul primei reprize (41).

"Adversarul are respectul nostru. Ne-au plăcut când au învins Craiova şi FCSB, iar aşa trebuie să acceptăm acest moment. Această înfrângere vine în cel mai prost moment posibil pentru noi.

Adversarul a venit, a jucat, iar noi am fost într-o zi în care am simţit că am vrut, dar n-am putut. Am creat prea puţin în prima repriză, am fost pasivi şi le-am dat şansa să fie periculoşi. Am terminat meciul cu Costache fundaş dreapta, am aruncat toţi atacanţii în careu, dar cred că ne-a lipsit şi şansa. Poate meritam un punct, mai mult clar nu.

Partea bună este că suntem în continuare la mâna noastră şi e bine că a căzut un mit. Dacă era vreo urmă de relaţie între cele două echipe, nu s-ar fi întâmplat ce s-a întâmplat astăzi. Nu avem timp să ne plângem de milă, trebuie să ne ridicăm şi să continuăm", a declarat Edi Iordănescu, după eşecul cu Sepsi.

În sezonul regular, meciul de la Cluj s-a încheiat nedecis, 0-0, iar CFR a câştigat în deplasare cu 1-0.

În play-off, CFR a câştigat cu 1-0 la Sfântu Gheorghe.