FC U Craiova, victorie la scor minim în faţa celor de la UTA Arad! Declaraţiile lui Nicolo Napoli

Gruparea din Bănie a luat toate punctele etapei cu numărul şapte a fazei play-out, disputată duminică în compania celor de la UTA Arad. Unicul gol al partidei a purtat semnătura lui Dominik Kovacic.
Echipa de fotbal FC Universitatea Craiova. (FC U Craiova/facebook)
Marius Drăgoi
02.05.2022

FC U Craiova a dispus de UTA Arad cu scorul de 1-0 (0-0), duminică, pe Stadion ''Ion Oblemenco'', duel din cadrul etapei a şaptea a fazei play-out a campionatului intern.

Fundaşul croat Dominik Kovacic a fost singurul jucător care şi-a trecut numele pe lista marcatorilor (minutul 50), în urma unei lovituri libere acordate în mod eronat de centralul Sorin Costreie, pentru un presupus fault al portarului Dragoş Balauru la Juan Bauza.

"Meciul a început foarte bine pentru noi, dar după 20 de minute ne-am retras în jumătatea noastră de teren. Adversarii au avut multe ocazii de gol, a apărat bine portarul nostru, Popa. În repriza a doua, am început bine, am reuşit să înscriem. Apoi am făcut faza defensivă bine.

Am câştigat acest meci şi ne-am salvat de la retrogradare, acesta era obiectivul nostru. Ne-am îndeplinit obiectivul. Vedem ce va fi în ultimele două partide. Mergem să câştigăm meciul cu Rapid", a declarat la finalul partidei antrenorul craiovenilor Nicolo Napoli.

Oltenii s-au mai evidenţiat prin Asamoah (14), în timp ce arădenii au irosit ocazii bune de a marca prin Philip Otele (22, 33, 86), Desley Ubbink (45+3) şi David Miculescu (61).

În urma acestui rezultat, ambele echipe au scăpat de retrogradare. U Craiova 1948 urcă pe locul patru în play-out, cu două puncte mai mult decât UTA.

În partidele din sezonul regulat, UTA a învins cu 1-0 în tur, iar la Craiova scorul a fost egal, 1-1.