Fact-Check: Comentariile lui Trump despre Ucraina repetă punctele de propagandă ale Kremlinului

Donald Trump (Joshua Roberts / Getty Images)
Redacţia
20.02.2025

În ultimele zile, preşedintele american Donald Trump a făcut mai multe declaraţii cu privire la Ucraina şi la invazia la scară largă a Rusiei în această ţară, care seamănă foarte mult cu retorica Kremlinului.

Afirmaţiile au amplificat temerile că Trump, care face presiuni pentru a pune capăt războiului de trei ani, ar putea încerca să exercite presiuni asupra Kievului pentru a face concesii majore fără a cere multe în schimb de la Moscova.

The Moscow Times examinează declaraţiile lui Trump şi modul în care acestea se compară cu punctele de discuţie ale Kremlinului - plus adevărul din spatele afirmaţiilor:

Trump dă vina pe Ucraina pentru război

„Cred că am puterea de a pune capăt acestui război, şi cred că merge foarte bine. Dar astăzi am auzit, 'Oh, ei bine, nu am fost invitaţi'. Ei bine, aţi fost acolo timp de trei ani. N-ar fi trebuit să începeţi niciodată. Aţi fi putut face o înţelegere”, a declarat Trump marţi, după discuţiile dintre oficialii americani şi ruşi în Arabia Saudită.

Afirmaţia că Ucraina sau Occidentul, nu Rusia, a fost responsabil pentru invazia la scară largă a Rusiei în Ucraina este una pe care Putin a repetat-o de multe ori începând cu 24 februarie 2022. În discursul său către poporul rus prin care a declarat invazia, Putin a învinuit în mod repetat Ucraina pentru că a provocat ceea ce el a numit „operaţiunea militară specială” a Rusiei.

„Pentru a-şi atinge propriile obiective, principalele ţări NATO sprijină naţionaliştii extremişti şi neo-naziştii din Ucraina”, a declarat Putin. „Dumneavoastră şi mie nu ne-a fost lăsată altă posibilitate de a apăra Rusia şi poporul nostru decât cea pe care suntem obligaţi să o folosim astăzi. Circumstanţele ne cer să luăm măsuri decisive şi imediate.”

Această linie de gândire a fost repetată de nenumărate ori de vocile pro-Rusia de pe Telegram şi din mass-media de stat, precum şi de Putin şi de ministrul de Externe Serghei Lavrov în interviurile lor cu expertul american de extremă-dreapta Tucker Carlson.

Cu toate acestea, la fel ca în 2014, Rusia a fost cea care a început războiul prin invadarea Ucrainei în urmă cu trei ani.

Trump pune la îndoială legitimitatea preşedintelui Volodimir Zelenski

„Când vor un loc la masă, ai putea spune că poporul trebuie, nu ar trebui ca poporul ucrainean să spună, de exemplu, „Ştiţi, a trecut mult timp de când am avut alegeri”. Ăsta nu e un lucru legat de Rusia. Este un lucru care vine de la mine şi care vine şi din multe alte ţări”, a declarat Trump marţi, ca răspuns la furia provocată de faptul că administraţia sa a intrat în discuţii cu Rusia peste capul Kievului.

A doua zi, el a mers un pas mai departe, numindu-l pe Zelenski „dictator fără alegeri”.

Organizarea de alegeri în Ucraina este una dintre cererile-cheie ale Moscovei, deoarece Putin crede probabil că un nou guvern ucrainean ar fi mult mai maleabil sau mai supus dorinţelor Moscovei.

În mai 2024, Putin a declarat că mandatul lui Zelenski a expirat şi că Ucraina trebuie să organizeze alegeri, o afirmaţie care a fost repetată de numeroase ori pentru a pune la îndoială legitimitatea lui Zelenski ca lider.

Zelenski a fost ales pentru un mandat de cinci ani în aprilie 2019, cu 73% din voturi în al doilea tur. Ucraina era programată să organizeze alegeri prezidenţiale în 2024, dar Zelenski a rămas în funcţie deoarece constituţia ţării interzice organizarea de alegeri în timpul legii marţiale.

Reuters a raportat în această lună că administraţia Trump ar face presiuni pentru organizarea de noi alegeri în Ucraina în urma unui acord de încetare a focului. Potrivit Reuters, oficialii americani au ridicat problema alegerilor cu Kievul încă din 2023.

O sursă guvernamentală ucraineană a declarat pentru Reuters că „[Putin] întinde o capcană, susţinând că, dacă Ucraina nu organizează alegeri, el poate ignora ulterior orice acorduri”.

„Trump reacţionează, în opinia mea, la ... feedback-ul Rusiei”, a declarat un fost oficial occidental pentru Reuters. „Rusia vrea să vadă sfârşitul lui Zelenski”.

Rata de aprobare de 4% a lui Zelenski, susţine Trump

„Avem o situaţie în care nu am avut alegeri în Ucraina, în care avem lege marţială, în esenţă lege marţială în Ucraina, în care liderul din Ucraina, adică, urăsc să o spun, dar a scăzut la 4% rata de aprobare”, a spus Trump când a fost întrebat despre alegerile din Ucraina.

Trump nu a oferit nicio dovadă care să susţină cifra de 4%.

Un sondaj realizat în februarie 2025 de Institutul Internaţional de Sociologie din Kiev a arătat că Zelenski a păstrat încrederea a 57% dintre respondenţi, o creştere de cinci puncte faţă de decembrie. În plus, 37% au spus că nu au încredere în el, în timp ce 6% au răspuns că este greu de spus.

România are nevoie de o presă neaservită politic şi integră, care să-i asigure viitorul. Vă invităm să ne sprijiniţi prin donaţii: folosind PayPal
sau prin transfer bancar direct în contul (lei) RO56 BTRL RONC RT03 0493 9101 deschis la Banca Transilvania pe numele Asociația Timpuri Epocale
sau prin transfer bancar direct în contul (euro) RO06 BTRL EURC RT03 0493 9101, SWIFT CODE BTRLRO22 deschis la Banca Transilvania pe numele Asociația Timpuri Epocale
O presă independentă nu poate exista fără sprijinul cititorilor