EHF European League. Minaur Baia Mare a pierdut cu formaţia franceză Les Neptunes de Nantes

Vicecampioana României s-a înclinat la cinci goluri diferenţă în faţa grupării din Nantes, duminică, într-un meci din Grupa B a competiţiei feminine de handbal, scor final 34-29 (14-14).
(EHF Euro/facebook)

CS Minaur Baia Mare a pierdut în Grupa B a competiţiei feminine de handbal EHF European League, duminică, duelul cu formaţia franceză Les Neptunes de Nantes, cu scorul de 34-29 (14-14).

Prima repriză a fost echilibrată, a doua fiind cea în care gazdele au reuşit să ridice ştacheta şi să preia controlul. În prima repriză băimărencele chiar au condus cu 6-4, 13-11, 14-12, la pauză scorul fiind egal, 14-14.

După pauză franţuzoaicele s-au desprins la o diferenţă de cinci goluri, 26-21, 27-22, 28-23, iar apoi au condus şi la şase goluri (32-26, 34-28), impunându-se în final cu 34-29.

Pentru Minaur au punctat Jelena Lavko 11 goluri, Cristina Laslo 4, Alexandra Severin 3, Asuka Fujita 2, Andreea Cristina Popa 2, Angela Cioca 5, Ana Maria Tanasie 1, Anca Georgiana Polocoşer 1.

Amra Pandzic a apărat 7 şuturi (33,33%), iar Cristina Enache 5 (20%).

Campioana en titre a competiţiei s-a remarcat prin Nathalie Hagman 11, Carin Stromberg 5, Naemi Ardouin 5, Deborah Kpodar 3, Gordana Mitrovic 3, Orlane Ahanda 2, Mai Kragballe Nielsen 2, Mari Finstad Bergum 1, Manon Loquay 1, Floriane André (portar) 1.

Poloneza Adriana Placzek a apărat 13 şuturi, încheind cu un procentaj de 39,39%. Floriane André a parat şi ea 4 aruncări (30,77%).

Au arbitrat olandezii William Weijmans şi Rick Wolbertus, iar delegat EHF a fost britanicul César Castillo.

În clasament SG BBM Bietigheim este lider cu 6 puncte, fiind urmată de Leş Neptunes de Nantes, 4 puncte, CS Minaur Baia Mare, 2 puncte, MKS Zaglebie Lubin, 0 puncte. Primele două clasate se califică în sferturi.

Minaur va juca următorul meci pe 6 februarie, acasă, cu Leş Neptunes de Nantes.