Mihaela Hogaş, medalie de argint la Cupa Mondială de patinaj viteză U23

Sportiva română ce va reprezenta ţara noastră la JO de iarnă de la Beijing, a urcat pe podiumul probei feminine de 500 m neoseniori, duminică, în finala Cupei Mondiale de patinaj viteză U23.
Sportiva română Mihaela Hogaş.
Sportiva română Mihaela Hogaş. (Mihaela Hogaş/facebook)

Mihaela Hogaş a cucerit medalia de argint în proba feminină de 500 m neoseniori, duminică, la Cupa Mondială de patinaj viteză U23, ce se desfăşoară în această perioadă la Innsbruck (Austria).

Reprezentanta noastră a fost cronometrată cu timpul de 40 sec 249/1000, fiind devansată de rusoaica Irina Kuzneţova (39 sec 739/1000), podiumul fiind ocupat de germanca Lea-Sophie Scholz (40 sec 455/1000).

În proba de 1.000 m neoseniori, Mihaela a ocupat locul 5 (1:21.960).

Alţi doi români prezenţi la aceasta competiţie, Cosmin Nedelea s-a clasat pe locul 4 în proba masculină de 500 m neoseniori (37 sec 546/1000), iar Nicolae-Răzvan Militaru a terminat pe 11 (38 sec 833/1000).

În proba masculină de 1.000 m neoseniori, Nedelea a ocupat locul 9 (1:14.972), iar Nicolae-Răzvan Militaru, 18 (1:19.803).

Echipa masculină de neoseniori (formată din sportivii Cosmin Nedelea, Nicolae-Răzvan Militaru şi Gabriel-Eduard Niţu), s-a clasat pe locul patru în proba de sprint (1:29.610).

La start grupat masculin neoseniori, Militaru a fost al nouălea (5:51.660), iar Nedelea, al zecelea (5:41.280).