Şeful IGSU, acuzat că şi-a pus şoferul să îşi asume în locul său un accident: Îi plăcea să conducă, dar băuse până târziu
alte articole

Şeful IGSU, generalul Cristian Radu, este cercetat penal pentru că şi-a pus şoferul să-şi asume, în locul lui, un accident, informează ziarul Libertatea.
Concret, la 8 noiembrie 2021, în jurul orei 7.30, colonelul (la acea vreme) Cristian Radu, prim-adjunctul şefului IGSU, se afla la volanul maşinii de serviciu, un Volkswagen Passat, cu numărul de înmatriculare B-40-RYE. Maşina mergea pe şoseaua Mihai Bravu din Bucureşti, iar alături de Radu era şoferul său, un plutonier adjutant şef, grad imediat inferior sublocotenentului.
„Lui Cristian Radu îi plăcea să conducă, iar maşina Passat avea motor de 2800 cmc şi 180 CP”, era o maşină puternică, a explicat şoferul, luni mai târziu, la Parchet de ce nu conducea el autoturismul. Mai mult, plutonierul susţine că Radu era sub influenţa băuturilor alcoolice, pentru că băuse până noaptea târziu.
Potrivit sursei citate, la data accidentului Cristian Radu era prim-adjunct al şefului Inspectoratului General pentru Situaţii de Urgenţă, ca şi în prezent de altfel. Problema este însă că la acea vreme urma să fie avansat la gradul de general de brigadă cu o stea, iar accidentul i-ar fi putut compromite avansarea. El este acum numărul doi în organigrama care include pompierii şi SMURD.
Ce s-a întâmplat
Circulând pe şoseaua Mihai Bravu, Radu a pornit luminile de avertizare speciale, cu care sunt dotate şi maşinile „civile” ale şefilor pompierilor, şi a intrat cu viteză mare pe şinele de tramvai. Potrivit mărturiei plutonierului, consemnată în dosarul penal, maşina a atins şi 120-140 km/h. În staţia de tramvai Laborator, vizavi de KFC Mihai Bravu, Cristian Radu a văzut un pieton care traversa strada regulamentar. Omul de pe „trecere” s-a grăbit şi el, avea o trotinetă. Maşina avea viteză foarte mare, aşa că Radu a tras de volan ca să-l evite pe pieton şi s-a izbit de refugiul staţiei de tramvai, aflată la jumătatea distanţei dintre Calea Vitan şi Calea Dudeşti.
Radu Cristian i-a cerut şoferului să-şi asume rolul de conducător auto şi să declare că nu au rezultat decât pagube materiale minore şi că nimeni nu a fost rănit, cu toate că în realitate, amândoi au ajuns la spital.
Cei doi, colonelul şi şoferul au mutat maşina avariată de pe linia de tramvai, autoturismul fiind dus la scurt timp la baza de reparaţii a Ministerului Afacerilor Interne (MAI) din bulevardul Timişoara.
„Maşina a fost rapid ascunsă. I-a fost relativ uşor lui Radu să muşamalizeze, pentru că are o influenţă mare în IGSU şi în MAI”, a confirmat un pompier la curent cu circumstanţele evenimentului, sub condiţia anonimatului.
Articolul complet aici.