Repatrierea osemintelor lui Brâncuşi, motiv de proces între România şi Franţa
alte articole

Guvernul român va deschide un proces în Franţa pentru repatrierea osemintelor lui Constantin Brâncuşi, chiar dacă procedurile sunt extrem de complicate, a declarat premierul Victor Ponta. Fără acest proces, nu va fi posibilă repatrierea osemintelor pe care autorităţile române doresc să le aducă în ţara de origine a marelui sculptor. Guvernul va susţine financiar procesul, a promis Ponta.
"Procedurile cu statul francez sunt extrem de complicate şi sunt foarte hotărât ca această iniţiativă privată s-o luăm la nivelul Guvernului. Guvernul va angaja o firmă de avocaţi din Franţa, din Paris, pentru că în toate procedurile este nevoie de o hotărâre a judecătorului din Paris pentru ca rămăşiţele lui Constantin Brâncuşi să poată fi deshumate şi aduse la Târgu Jiu", a precizat Ponta.
Premierul s-a întâlnit, la Târgu Jiu, cu primarul municipiului şi cu scriitorul Laurian Stănchescu, cel care a început o acţiune de repatriere în România a osemintelor lui Brâncuşi.
Osemintele ar urma, după repatriere, să fie îngropate în cimitirul din Hobiţa, unde se află casa părintească a sculptorului.