Novak Djokovic, calificat în careul de aşi a turneului ATP de la Foro Italico [video]

Liderul clasamentului ATP a avut meci extrem de dificil cu sportivul grec Stefanos Tsitsipas, sâmbătă, în sferturile competiţiei din capitala Italiei, cel din urmă cedând după mai bine de trei ore de joc, în trei seturi, scor final 4-6, 7-5, 7-5.
Jucătorul sârb de tenis Novak  Djokovic.
Jucătorul sârb de tenis Novak Djokovic. (Getty Images)
Marius Drăgoi
15.05.2021

Veteranul de 33 de ani, sârbul Novak Djokovic (1 ATP) s-a calificat, sâmbătă, în penultimul act al turneului ATP Masters 1000 “Internazionali BNL d’Italia”, în urma victoriei obţinute în faţa tenismanului din Grecia, Stefanos Tsitsipas (22 ani, 5 ATP) cu scorul de 4-6, 7-5, 7-5.

Duelul celor doi campioni a fost de trei ore şi 16 minute.

După cum se ştie, datorită vremii nefavorabile, partida a fost întreruptă vineri în primul set la scorul de 4-3 pentru Tsitsipas.

Djokovic a contabilizat 4 aşi şi 6 duble greşeli, iar Tsitsipas a avut 5 aşi, respectiv o singură dublă greşeală.

În urma acestui succes, sârbul s-a calificat pentru a 12-a oară în această fază a turneului de la Roma.

În penultimul act, el va juca împotriva italianului Lorenzo Sonego (33 ATP), care s-a impus la rândul lui în faţa rusului Andrei Rublev (7 ATP) cu 3-6, 6-4, 6-3.