Premierul britanic Keir Starmer, despre negocierile de la Istanbul: Putin stă în calea păcii

Prim-ministrul britanic Keir Starmer l-a acuzat pe liderul de la Kremlin, Vladimir Putin, că sabotează eforturile de pace după ce acesta a refuzat să participe la negocierile cu Ucraina la Istanbul, informează The Guardian.
Comentând refuzul preşedintelui rus de a veni în Turcia pentru negocieri, Starmer a declarat că este „o dovadă în plus că Putin este cel care trage de timp”.
„Putin este cel care provoacă întârzierea încetării focului. Ucraina a afirmat clar, încă de acum câteva luni, că va accepta o încetare a focului necondiţionată de 30 de zile, iar noi am spus de mult timp că Putin este cel care stă în calea păcii”, a declarat premierul britanic.
Context
Reamintim că preşedintele ucrainean Volodimir Zelenski s-a deplasat, joi, la Ankara în aşteptarea sosirii lui Putin. Însă purtătorul de cuvânt al Kremlinului, Dmitri Peskov, a anunţat că preşedintele rus nu va veni la Istanbul pentru negocierile cu delegaţia ucraineană.
În schimb, Rusia a trimis o delegaţie de rang inferior condusă de Vladimir Medinski, consilierul lui Putin.
În ciuda acestui fapt, Zelenski a decis să trimită o delegaţie ucraineană condusă de ministrul Apărării Rustem Umerov la negocierile de la Istanbul.