Ucraina readuce acasă primul grup de militari cu vârsta sub 25 de ani, căzuţi prizonieri de război în mâinile ruşilor

Primul grup de militari eliberaţi cu vârsta sub 25 de ani s-a întors în Ucraina din Rusia, în cadrul primei etape a celui de-al 66-lea schimb de prizonieri, informează Ukrainska Pravda.
„Majoritatea militarilor eliberaţi astăzi au fost în captivitate timp de trei ani. Unii dintre ei au luptat pe cele mai dificile fronturi, inclusiv la Mariupol. Sunt membri ai diverselor unităţi. Deoarece au fost în captivitate pentru o lungă perioadă de timp, starea lor de sănătate variază, desigur, şi toţi primesc ajutorul de care au nevoie.
Se lucrează deja la continuarea celorlalte etape ale acestui schimb important. Zilele următoare vor fi extrem de tensionate, dar productive”, a declarat Andrii Yusov, şef adjunct al Centrului de coordonare pentru tratamentul prizonierilor de război.
S-a raportat că printre cei eliberaţi pe 7 iunie se aflau reprezentanţi ai Marinei, Forţelor Terestre, Forţelor de Apărare Teritorială, Forţelor Aeriene, Forţelor Aeropurtate, Serviciului de Pază a Frontierelor, Gărzii Naţionale şi Serviciului Special de Transport al Statului. Toţi cei eliberaţi sunt soldaţi şi sergenţi.
Aceasta este doar prima parte a unui schimb de prizonieri la scara largă, care va continua în cadrul acordurilor încheiate la Istanbul. Este vorba de un schimb total de prizonieri de război cu vârsta sub 25 de ani şi de prizonieri grav răniţi şi grav bolnavi.
De asemenea, se lucrează la repatrierea cadavrelor soldaţilor ucraineni care au fost ucişi apărându-şi patria.
Centrul de coordonare a menţionat că, din motive de securitate, cifrele finale privind persoanele eliberate vor fi făcute publice după finalizarea procesului de schimb.