Paroşeni: Peste 100 de mineri au refuzat să iasă din subteran

Peste 100 de mineri de la Mina Paroşeni au refuzat, vineri seară, să iasă din subteran după ce li s-a încheiat tura de lucru, în semn de protest faţă de faptul că termocentralele din judeţul Hunedoara nu mai preiau huila şi nu mai este loc pentru stocarea cărbunelui, iar exploatarea a fost oprită.
Mineri (Epoch Times România)
Cristina Boiangiu
11.05.2013

Peste 100 de mineri de la Mina Paroşeni au refuzat, vineri seară, să iasă din subteran după ce li s-a încheiat tura de lucru, în semn de protest faţă de faptul că termocentralele din judeţul Hunedoara nu mai preiau huila şi nu mai este loc pentru stocarea cărbunelui, iar exploatarea a fost oprită.

Abia la ora 23,30, vineri noaptea, minerii au acceptat să iasă la suprafaţă, după ce au primit asigurări că de luni va fi preluată cantitatea de cărbune extrasă.

"Minerii din schimbul II au decis să renunţe la acţiunea de protest şi vor ieşi din subteran. Aceştia ne-au avertizat că dacă luni se va demonstra că promisiunea nu este onorată vor relua protestul", a declarat directorul general al Societăţii Naţionale de Închidere a Minelor din Valea Jiului (SNIMVJ), Petre Drăgoescu.

Cărbunele extras nu poate fi vândut către termoncentrale decât dacă se respectă decizia Comisiei Europene care a notificat planul de închidere pentru trei unităţi miniere din Valea Jiului - Paroşeni, Petrila, Uricani.

Primele discuţii care au avut loc vineri între mineri, sindicalişti, conducerea minei şi cei de la SNIMVJ au eşuat, pentru că minerii nu au primit asigurări ferme că vor mai putea munci.

"Am vorbit cu ei, nu vor măriri de salarii, nu vor drepturi suplimentare, ci ne-au cerut un singur lucru: dreptul la muncă. Minerii ne-au spus că nu vor renunţa la acţiunea de protest până când nu li se oferă garanţii că acest cărbune va fi livrat termocentralelor. Din păcate, eu nu am putut să le garantez nimic fiindcă nu eu trebuie să cumpăr cărbunele. Înainte de a intra în subteran, am anunţat conducerea Complexului Energetic Hunedoara despre situaţia creată la Mina Paroşeni", a precizat Drăgoescu.

România are nevoie de o presă neaservită politic şi integră, care să-i asigure viitorul. Vă invităm să ne sprijiniţi prin donaţii: folosind PayPal
sau prin transfer bancar direct în contul (lei) RO56 BTRL RONC RT03 0493 9101 deschis la Banca Transilvania pe numele Asociația Timpuri Epocale
sau prin transfer bancar direct în contul (euro) RO06 BTRL EURC RT03 0493 9101, SWIFT CODE BTRLRO22 deschis la Banca Transilvania pe numele Asociația Timpuri Epocale
O presă independentă nu poate exista fără sprijinul cititorilor