Va declanşa Nicuşor Dan alegeri anticipate dacă ajunge la Cotroceni?

Indiferent cine va fi ales preşedinte al României, alegerile anticipate nu sunt un scenariu care să ajute ţara, dimpotrivă, a explicat marţi Nicuşor Dan, în cadrul unei conferinţe de presă.
Acesta a subliniat că România se confruntă deja cu o perioadă de instabilitate de mai bine de un an, iar organizarea de alegeri anticipate nu ar face decât să prelungească această situaţie.
Redăm dialogul cu presa pe acest subiect:
Reporter: Lideri ai partidului AUR vorbesc, atât public, cât şi în cercuri restrânse, despre ideea că, în cazul în care George Simion ajunge la Palatul Cotroceni, să fie declanşate alegeri anticipate. Cum vedeţi acest scenariu?
Nicuşor Dan: Eu sper să nu ajungem în scenariul pe care îl menţionaţi. România, în momentul de faţă, indiferent de cine câştigă preşedinţia, nu are nevoie de alegeri anticipate. Nu este oportun pentru România să organizăm alegeri anticipate acum, pentru că ne aflăm într-o situaţie de instabilitate de mai bine de un an: am avut preşedinte interimar, acum avem guvern interimar.
Alegerile anticipate ar însemna încă câteva luni de instabilitate suplimentară.
România are un Parlament ales de trei ani şi jumătate, iar preşedintele, oricare ar fi el, trebuie să colaboreze cu acest Parlament pentru a forma o majoritate şi a da o formulă guvernamentală stabilă.