Tensiunile dintre Budapesta şi Kiev continuă. Orban acuză Ucraina de tentativă de "campanie de defăimare"

Premierul ungar Viktor Orban a acuzat, marţi, serviciile speciale ale Ucrainei că încearcă să perturbe un sondaj public în rândul maghiarilor privind aderarea Ucrainei la Uniunea Europeană, potrivit Ukrainska Pravda.
Într-o declaraţie făcută după reuniunea Consiliului de Apărare al Ungariei, Orban - care este aliat al lui Putin - a descris acţiunile recente ale serviciilor de securitate ucrainene drept un atac fără precedent asupra Ungariei.
El a susţinut că Ucraina ar fi lansat o campanie coordonată de discreditare a Ungariei, cu scopul de a submina ancheta privind aderarea Ucrainei la UE.
Şeful guvernului ungar a mai susţinut că Kievul a recrutat persoane de contact din Ungaria, inclusiv un politician maghiar din opoziţie, pentru a executa această campanie şi a viza forţele de apărare maghiare. El a calificat această presupusă colaborare între serviciile speciale ale Ucrainei şi un partid de opoziţie maghiar drept fără precedent în memoria Ungariei.
În acelaşi timp, Viktor Orban a promis că Ungaria va finaliza sondajul său privind integrarea europeană a Ucrainei, afirmând că nici Bruxelles-ul, nici Kievul nu pot decide în numele poporului maghiar.
Context
O nouă escaladare a relaţiilor ucraineano-maghiare a început atunci când Serviciul de Securitate al Ucrainei (SSU) a anunţat că a descoperit o reţea de spionaj maghiară care opera în regiunea Zakarpattia (Transcarpatia) din vestul Ucrainei.
Ulterior, Ungaria a expulzat doi diplomaţi ucraineni ca răspuns, acuzându-i de spionaj.
De asemenea, Ungaria a reţinut şi expulzat un fost diplomat ucrainean vineri, 9 mai.