Premieră: Limba română va fi predată studenţilor de la Oxford

Studenţii de la Universitatea Oxford vor putea învăţa, în premieră, limba română care urmează să fie predată în cadrul primului lectorat finanţat de statul român în Marea Britanie.
. (Photos.com)
Cristina Boiangiu
01.11.2012

Studenţii de la Universitatea Oxford vor putea învăţa, în premieră, limba română care urmează să fie predată în cadrul primului lectorat finanţat de statul român în Marea Britanie. Cursurile vor fi susţinute de dr. Oana Uţa-Bărbulescu de la Universitatea Bucureşti, iar la acestea s-au înscris deja peste 20 de studenţi.

Primul lectorat de limba română a fost deschis luni, în cadrul Facultăţii de Lingvistică, Filologie şi Fonetică, a informat Ambasada României la Londra. Înfiinţarea lectoratului s-a realizat pe baza unui protocolul de cooperare între Institutul Limbii Române din Bucureşti şi Universitatea Oxford.

Lectorul a fost desemnat prin concurs de către Universitatea Oxford.

România are nevoie de o presă neaservită politic şi integră, care să-i asigure viitorul. Vă invităm să ne sprijiniţi prin donaţii: folosind PayPal
sau prin transfer bancar direct în contul (lei) RO56 BTRL RONC RT03 0493 9101 deschis la Banca Transilvania pe numele Asociația Timpuri Epocale
sau prin transfer bancar direct în contul (euro) RO06 BTRL EURC RT03 0493 9101, SWIFT CODE BTRLRO22 deschis la Banca Transilvania pe numele Asociația Timpuri Epocale
O presă independentă nu poate exista fără sprijinul cititorilor