Trump crede că războiul din Ucraina se va încheia "destul de curând" sau nu se va încheia deloc

Preşedintele SUA, Donald Trump, 20 ianuarie 2025 (X - The White House)
Redacţia
28.02.2025

Preşedintele american Donald Trump a declarat că procesul de negocieri de pace pentru a pune capăt războiului Rusiei împotriva Ucrainei progresează rapid.

„Am avut convorbiri istorice consecutive cu preşedintele Putin - convorbiri foarte reuşite, aş putea adăuga - şi cu preşedintele Zelenski. De asemenea, echipa mea a vorbit cu Secretarul General al NATO în numeroase ocazii şi lucrăm din greu pentru a pune capăt acestui război. Cred că am făcut multe progrese şi cred că lucrurile avansează destul de rapid... Ori va fi destul de curând, ori nu va fi deloc”, a declarat liderul american în timpul unei conferinţe de presă comune cu premierul britanic Keir Starmer.

Trump a declarat că se lucrează pentru „a pune capăt acestui război”. El a adăugat că următorul pas către o rezoluţie paşnică în Ucraina ar trebui să fie o încetare a focului, care, în opinia sa, poate fi realizată rapid.

Context

Anterior, Trump a declarat că nu crede că Putin ar încălca acordul de pace care ar putea fi încheiat pentru a pune capăt războiului din Ucraina.

De asemenea, preşedintele american a afirmat că Putin va fi forţat să facă anumite concesii ca parte a soluţionării războiului din Ucraina.

Între timp, liderul de la Kremlin a lăudat administraţia Trump pentru „pragmatismul” şi „viziunea realistă asupra lucrurilor”, menţionând că primele contacte cu reprezentanţii SUA au inspirat „un anumit sentiment de speranţă”.

România are nevoie de o presă neaservită politic şi integră, care să-i asigure viitorul. Vă invităm să ne sprijiniţi prin donaţii: folosind PayPal
sau prin transfer bancar direct în contul (lei) RO56 BTRL RONC RT03 0493 9101 deschis la Banca Transilvania pe numele Asociația Timpuri Epocale
sau prin transfer bancar direct în contul (euro) RO06 BTRL EURC RT03 0493 9101, SWIFT CODE BTRLRO22 deschis la Banca Transilvania pe numele Asociația Timpuri Epocale
O presă independentă nu poate exista fără sprijinul cititorilor