Trafic de organe umane: cel puţin 400 de persoane răpite în Kosovo şi duse în Albania (HRW)

Epoch Times România
06.08.2009

Organizaţia neguvernamentală pentru drepturile omului Human Rights Watch (HRW) a tras un semnal de alarmă asupra traficului de organe umane dintre Kosovo şi Albania, afirmând că deţine informaţii despre cel puţin 400 de persoane răpite din provincia separatistă a Serbiei care şi-a declarat independenţa şi transportate în Albania, unde nu se mai ştie nimic despre ei, informează miercuri Tanjug.

"Cerem atât autorităţilor din Kosovo şi din Albania, cât şi celor mai importante instituţii internaţionale să ajute la stabilirea faptelor legate de soarta acestor oameni", a declarat reprezentanta HRW Vanda Trosinska, la postul britanic de televiziune BBC. Ea a subliniat importanţa acestui caz, dat fiind că presupusul trafic cu fiinţe umane pentru organe a avut loc după înfiinţarea autorităţilor internaţionale din Kosovo.

Trosinska a dat asigurări că există suficiente probe pentru demararea unei investigaţii şi a indicat că EULEX şi Consiliul Europei abordează în prezent această problemă în Kosovo.

O delegaţie de cinci membri a Consiliului Europei, condusă de raportorul Dick Marty, care este însărcinată cu investigarea acuzaţiilor de trafic de organe aparţinând unor sârbi şi alţi nealbanezi din Kosovo şi din nordul Albaniei, şi-a finalizat marţi vizita de două zile la Belgrad, urmând să se îndrepte miercuri spre Pristina.

România are nevoie de o presă neaservită politic şi integră, care să-i asigure viitorul. Vă invităm să ne sprijiniţi prin donaţii: folosind PayPal
sau prin transfer bancar direct în contul (lei) RO56 BTRL RONC RT03 0493 9101 deschis la Banca Transilvania pe numele Asociația Timpuri Epocale
sau prin transfer bancar direct în contul (euro) RO06 BTRL EURC RT03 0493 9101, SWIFT CODE BTRLRO22 deschis la Banca Transilvania pe numele Asociația Timpuri Epocale
O presă independentă nu poate exista fără sprijinul cititorilor