Toate bazele sportive pentru desfăşurarea FOTE 2013 aşteaptă sportivii

Epoch Times România
15.02.2013

Toate bazele sportive din Predeal, Poiana Braşov, Braşov, Râşnov şi Cheile Grădiştei sunt gata să-i primească pe cei 1.500 de sportivi şi membri ai delegaţiilor care vor participa la Festivalul Olimpic al Tineretului European (FOTE), care se desfăşoară în judeţul Braşov în perioada 17-22 februarie.

Patinoarul Olimpic din Parcul Tractorul din Braşov, unde se vor desfăşura întrecerile la hochei pe gheaţă, este unul foarte modern, inaugurat în februarie 2010, care a costat 9,2 milioane de euro.

Banii au fost alocaţi din bugetul local şi din bugetul Ministerului Dezvoltării Regionale. Arena are 1.700 de locuri pe scaune şi toate dotările necesare pentru desfăşurarea de competiţii interne şi internaţionale, conform cerinţelor forurilor sportive internaţionale.

La Poiana Braşov se află cel de al doilea patinoar, unde se vor desfăşura întrecerile de patinaj artistic şi short track. Patinoarul a fost finalizat în această săptămână, fiind construit în timp record, 35 de zile. Construit pe fosta structură a patinoarului din staţiune, acesta respectă toate cerinţele impuse de CIO şi federaţiile sportive internaţionale, atât în ceea ce priveşte echipamentele frigorifice şi de ventilaţie pentru gheaţă, cât şi a sistemelor de afişare şi de sonorizare, vestiare care pot fi folosite simultan de 120 de persoane şi spaţii pentru arbitri.

Structura presostatică (învelitoarea) acoperă o suprafaţă a patinoarului de 3000 mp, aceasta având o înălţime de 12 m, lungime de 74 m, lăţime de 39 de m. Volumul său de 40.000 mc îl situează pe cel de al doilea loc în lume, după un patinoar din Georgia. Suprafaţa gheţii este de 1800 mp, fiind dispusă pe o lăţime de 30 de m şi o lungime de 60 de m. Patinoarul are 200 de locuri pe scaune. Finanţarea construcţiei în valoare de 3 milioane de lei este din fonduri guvernamentale, de către Autoritatea Naţională pentru Sport şi Tineret.

Tot în Poiana Braşov se vor desfăşura întrecerile de schi alpin pe pârtia Subteleferic. Pârtia este omologată pentru slalom şi slalom uriaş prin certificatele 10592/10/12 şi 10591/10/12 care sunt valabile până la 1 noiembrie 2022.

Lungimea totală a pârtiei este de 2.200 de m, lăţime medie 35 de m şi o diferenţă de nivel de 650 de metri, fiind considerată o pârtie dificilă din cele şapte pârtii ale Domeniului Schiabil din Poiana Braşov, modernizat în anul 2011, cu fonduri de la Ministerul Dezvoltării Regionale în sumă de 29 milioane de euro. Pârtia este deservită de telecabinele Capra Neagră şi Kanzel, de telegondola Postăvarul Expres şi de teleschiurile Ruia şi Subteleferic.

Săritorii cu schiurile îşi vor desfăşura competiţiile la Baza Olimpică pentru sporturi de iarnă de la Râşnov situată pe Valea Cărbunării. Baza Olimpică pentru sporturile de iarnă de pe Valea Cărbunării este cea mai modernă din România şi din sud-estul Europei. A fost inaugurată în anul 2012, fiind construită în parteneriat public privat cu fonduri de la Guvernul României şi OMV.

Baza sportivă dispune de patru trambuline de K15, K35, K64 şi K90. Competiţiile din cadrul FOTE se vor desfăşura pe trambulinele de K90 şi K64. Dotările sunt de ultimă oră, baza sportivă având tunuri pentru producerea zăpezii, telescaun, clădiri anexe, turnuri pentru arbitraj şi presă, staţie de pompare a apei pentru producerea zăpezii artificiale, parcare de 130 de locuri. Trambulina de K90 este dotată şi cu un lift intern pentru 23 de m. Trambulinele se pot folosi şi vara pentru că sunt confecţionate dintr-un material sintetic de cea mai înaltă calitate.

La Predeal vor avea loc întrecerile de snowboard pe pârtia Clăbucet, care are o lungime de 543 de metri şi o lăţime de 60 de metri, iar diferenţa de nivel este de 140 de m. Pârtia este dotată cu nocturnă, instalaţie de produs zăpadă artificială şi teleschi.

La Baza sportivă de la Predeal - Valea Râşnoavei se vor desfăşura întrecerile de schi fond. Baza sportivă este prevăzută cu trei piste de 1,2 km, 2,5 km şi 3 km şi are 34 de linii de tragere.

Întrecerile de biatlon se vor desfăşura la Baza sportivă de la Cheile Grădiştei-Fundata, construită în totalitate din fonduri private în valoare de un milion de euro.

Baza are şase piste, de 1,5, km, 2 km, 2,5 km, 3 km, 3,3 km şi 4 km şi 30 de linii de tragere. Se află la 1.300 de m altitudine şi este prevăzută cu instalaţii de producere a zăpezii artificiale şi tribună cu peste 1.000 de locuri şi toate dotările necesare pentru desfăşurarea competiţiilor interne şi internaţionale.

România are nevoie de o presă neaservită politic şi integră, care să-i asigure viitorul. Vă invităm să ne sprijiniţi prin donaţii: folosind PayPal
sau prin transfer bancar direct în contul (lei) RO56 BTRL RONC RT03 0493 9101 deschis la Banca Transilvania pe numele Asociația Timpuri Epocale
sau prin transfer bancar direct în contul (euro) RO06 BTRL EURC RT03 0493 9101, SWIFT CODE BTRLRO22 deschis la Banca Transilvania pe numele Asociația Timpuri Epocale
O presă independentă nu poate exista fără sprijinul cititorilor