Scrimă: Echipa masculină de sabie a României, locul 3 la Cupa Mondială de la Madrid
alte articole

Echipa masculină de sabie a României, într-o componenţă inedită, a ocupat locul al treilea la Cupa Mondială de la Madrid, după ce a învins în finala mică formaţia Germaniei cu scorul de 45-38.
România a învins în optimi Marea Britanie cu scorul de 45-32, în sferturi a dispus de selecţionata Statelor Unite, cu 45-42, dar a fost întrecută în semifinale de China, cu 45-39.
În ultimul act al competiţiei, Ungaria a dispus de China cu 45-31.
La individual, Tiberiu Dolniceanu s-a clasat pe locul 17, el fiind singurul component rămas din echipa care cucerea argintul la Jocurile Olimpice de la Londra. Alin Badea a ocupat locul 29, Iulian Teodosiu s-a clasat pe 62, iar Ciprian Gălăţanu a terminat al 76-lea. Victoria a revenit spaniolului Fernando Casares, care l-a învins în finală pe rusul Veniamin Reşetnikov (15-9).