Prună rupe rândurile: Miza retragerii sprijinului pentru Elena Lasconi e legată de preluarea puterii în USR

Cristina-Mădălina PRUNĂ (USR) (Epoch Times Romania)
Andrei Pricopie
14.04.2025

Deputata Cristina Prună, membră a Biroului Naţional al USR, a deplâns, într-o intervenţie la postul B1 TV, modul "nedrept" în care i s-a retras sprijinul Elenei Lasconi în cursa pentru Cotroceni.

"Cred că şi doamna Lasconi a făcut nişte greşeli şi cred că este nedrept, însă, cum i s-a retras sprijinul în această cursă. Nişte oameni politici maturi, responsabili, se aşează la masă, poartă discuţii, identifică pericolele. Uitaţi-vă la campania trecută. L-am avut pe acest domn, Călin Georgescu, care a ajuns în turul doi. Şi a ajuns din cauza iresponsabilităţii politicienilor de la putere. Or, noi, ceea ce trebuia să demonstrăm acum este tocmai responsabilitate şi faptul că ne gândim la oameni. Iar asta nu se poate întâmpla decât punând nişte principii pe masă, iar candidaţii să achieseze la acele principii. Şi oamenii ar fi văzut lucrul aceasta şi am fi putut rămâne în ultima săptămână de campanie cu un singur candidat", a declarat Cristina Prună, citată de Agerpres.

Întrebată care au fost mizele liderilor USR care au decis retragerea sprijinului politic pentru Elena Lasconi, Cristina Prună a replicat:

"Sunt unele de putere, pentru a prelua puterea în USR. Nu erau fericiţi cu faptul că pierduseră din putere şi iată că au făcut acest pas. Mie mi se pare regretabil, pentru că până la urmă, noi, înainte de toate, înainte de mize personale, de mize politice mici, cred că trebuie să ne gândim la români şi la ce e mai bine pentru această ţară. Eu sunt o persoană asumată, o persoană liberă. Eu nu susţin o persoană sau alta de dragul de a o susţine. Eu o susţin pentru ideile pe care le promovează".

"Cred că menirea noastră ca politicieni este să ne gândim la oameni. Menirea mea în USR este să mă gândesc la politici publice care să facă bine oamenilor care muncesc cinstit în ţara asta, care plătesc taxe şi impozite. Să avem o viziune mai liberală pentru România, că de socialişti ne-am săturat. Îi vedem la tot pasul şi ne tot pun biruri în fiecare zi. Şi eu cred că genul acesta de principii trebuie puse pe masă înainte de a decide retragerea sprijinului pentru un candidat sau altul. Şi astea sunt principiile pentru susţinerea unui candidat", a adăugat Cristina Prună.

România are nevoie de o presă neaservită politic şi integră, care să-i asigure viitorul. Vă invităm să ne sprijiniţi prin donaţii: folosind PayPal
sau prin transfer bancar direct în contul (lei) RO56 BTRL RONC RT03 0493 9101 deschis la Banca Transilvania pe numele Asociația Timpuri Epocale
sau prin transfer bancar direct în contul (euro) RO06 BTRL EURC RT03 0493 9101, SWIFT CODE BTRLRO22 deschis la Banca Transilvania pe numele Asociația Timpuri Epocale
O presă independentă nu poate exista fără sprijinul cititorilor