Parada lui Putin din 9 mai de la Moscova, fără musafiri? Doi invitaţi aliaţi s-au îmbolnăvit brusc

Vladimir Putin, la parada de Ziua Victoriei
Redacţia
04.05.2025

După ce preşedintele ucrainean Volodimir Zelenski a anunţat că nu poate garanta siguranţa participanţilor la parada de 9 mai de la Moscova, oficiali de rang înalt au început să se îmbolnăvească brusc.

Prim-ministrul slovac Robert Fico, care intenţiona să se deplaseze la Moscova pentru parada militară a lui Vladimir Putin din 9 mai, s-a îmbolnăvit brusc şi şi-a anulat mai multe apariţii publice în Slovacia în ultimele săptămâni, potrivit publicaţiei locale tvnoviny.sk.

Fico a lipsit inclusiv de la sărbătorile de 1 Mai şi se crede că boala este motivul anulării acestor evenimente.

„Programul de lucru al premierului Republicii Slovace, Robert Fico, pentru 1 mai a fost anulat”, a declarat miercuri după-amiază agenţia guvernamentală slovacă, fără a oferi mai multe detalii.

„Nu avem informaţii despre motivul anulării”, a comentat primarul municipiului Elke Zaluzhye, Milan Biro.

Nu este prima dată când programul prim-ministrului slovac suferă modificări atât de bruşte. În aprilie, acesta a anulat o conferinţă de presă şi a anulat în ultimul moment o vizită planificată în Marea Britanie pentru a susţine o conferinţă. Milos Zeman a dezvăluit ulterior motivul.

„Pentru că se simţea rău după accident, după tentativa de asasinat”, a explicat Zeman potrivit unn.ua.

Starea de sănătate a premierului este deosebit de îngrijorătoare, notează publicaţia. Pe 15 mai se împlineşte un an de când atacatorul Juraj Cintula l-a împuşcat pe Robert Fico. Recent, acesta a recunoscut în parlament că încă are probleme după accident.

Rămâne de văzut dacă premierul slovac îşi va anula pariticiparea la evenimentul din 9 mai de la Moscova.

La rândul său, preşedintele sârb Aleksandar Vucic, care a anunţat că va merge în Rusia pe 9 mai deoarece îi dăduse cuvântul lui Putin, a fost internat într-un spital militar din cauza unor probleme de sănătate.

Preşedintele ucrainean Volodimir Zelenski a declarat că Ucraina nu poate garanta siguranţa reprezentanţilor altor ţări în timpul vizitelor lor planificate la Moscova pentru parada din 9 mai.

În aprilie, şefa diplomaţiei europene, Kaja Kallas, a făcut apel la liderii europeni să nu participe la celebrările militare din 9 mai de la Moscova, ci să-şi manifeste solidaritatea cu Ucraina.

Uniunea Europeană a dat instrucţiuni clare statelor candidate la aderarea la UE să nu participe la parada din 9 mai de la Moscova şi să nu viziteze Rusia.

India reduce nivelul de reprezentare la parada de Ziua Victoriei

Ministrul indian al Apărării, Rajnath Singh, nu va participa la parada de Ziua Victoriei din 9 mai de la Moscova. În locul său, India va fi reprezentată de adjunctul său, Sanjay Seth, a transmis ziarul The Hindu, citând surse oficiale din cadrul guvernului indian.

„Rusia l-a invitat pe prim-ministrul Narendra Modi la parada de Ziua Victoriei pentru a marca 80 de ani de la victoria Sovietică asupra Germaniei în cel de-al Doilea Război Mondial, dar s-a decis ca Singh să participe la eveniment”, a declarat sursa.

Context

Preşedintele ucrainean Volodimir Zelenski a declarat că guvernul său nu poate garanta siguranţa delegaţiilor străine care vizitează Moscova pentru a participa la parada de Ziua Victoriei de vinerea viitoare.

„Poziţia noastră este foarte simplă pentru toate ţările care călătoresc în Rusia pe 9 mai: nu putem fi consideraţi responsabili pentru ceea ce se întâmplă pe teritoriul Federaţiei Ruse”, a declarat Zelenski reporterilor, potrivit unui raport al agenţiei ucrainene de ştiri Interfax de sâmbătă.

„Ei vă oferă securitate; prin urmare, nu vă vom oferi nicio garanţie. Pentru că nu ştim ce va face Rusia în aceste zile”, a spus Zelenski.

El a avertizat, de asemenea, că Rusia ar putea orchestra provocări, inclusiv „incendieri, bombardamente şi aşa mai departe, doar pentru a da vina pe noi”.

Preşedintele chinez Xi Jinping şi preşedintele brazilian Luiz Inacio Lula da Silva se numără printre liderii care urmează să participe la festivităţile de comemorare a victoriei Uniunii Sovietice şi a aliaţilor săi asupra Germaniei naziste pe 9 mai la Moscova, potrivit mai multor rapoarte media.

România are nevoie de o presă neaservită politic şi integră, care să-i asigure viitorul. Vă invităm să ne sprijiniţi prin donaţii: folosind PayPal
sau prin transfer bancar direct în contul (lei) RO56 BTRL RONC RT03 0493 9101 deschis la Banca Transilvania pe numele Asociația Timpuri Epocale
sau prin transfer bancar direct în contul (euro) RO06 BTRL EURC RT03 0493 9101, SWIFT CODE BTRLRO22 deschis la Banca Transilvania pe numele Asociația Timpuri Epocale
O presă independentă nu poate exista fără sprijinul cititorilor