Investigatoria: Imperiul lui Ioan Niculae înfloreşte în insolvenţă sub privirea atentă a “băieţilor deştepţi”
alte articole

În luna februarie a acestui an, miliardarul Ioan Niculae era arestat pe Aeroportul Otopeni, după ce procurorii DNA reuşiseră să demonstreze o veritabilă “strategie” infracţională, prin care afaceristul nu mai plătea bani la stat. Circuitul financiar de spălare a banilor proveniţi din săvârşirea infracţiunii de evaziune fiscală, iniţiat şi coordonat de Ioan Niculae, a avut ca urmare prejudicierea bugetului de stat cu suma totală de 11.438.169 lei, reprezentând TVA în sumă de 6.886.550 lei şi impozit pe profit în sumă de 4.551.619 lei, relatează site-ul investigatoria.ro.
Potrivit sursei citate, imperiul lui Ioan Niculae înfloreşte în insolvenţă, sub privirea atentă a Nicoletei Toncea, condamnată şi ea la 3 ani de închisoare cu suspendare pentru complicitate la evaziune fiscală şi complicitate la spălare a banilor. Pentru că, surprinzător sau nu, ilegal sau nu, Nicoleta Toncea, cea care i-a fost parteneră ani întregi, duce mai departe afacerile miliardarului şi le face să prospere, în ciuda sumelor uriaşe furate de la statul român vreme de decenii.
Pentru a înţelege complexitatea fenomenului, ar trebui să refacem o întreagă istorie, în care au fost implicaţi specialişti în evaziune fiscală, specialişti în spălarea banilor şi utilizarea unor portiţe de oportunitate, prin exploatarea zonelor defavorizate şi oamenilor săraci, care ar fi acceptat orice sursă de venit şi în orice condiţii de lucru pentru a putea efectiv supravieţui.
Şi un exemplu cert în acest sens este felul în care Ioan Niculae a luat în stăpânire oraşul Zimnicea, declarată zonă defavorizată, unde a investit 250 de milioane de euro. Şi investiţia a fost profitabilă, pentru că statutul de zonă defavorizată aducea potenţialilor investitori avantaje uriaşe, scutiri de impozite pe profit şi importuri, care le permitea să-şi amortizeze foarte repede investiţiile. Aşa şi-a luat Nicolae în proprietate un oraş întreg, care ajunsese să depindă în totalitate de el. Şi în timp ce averea lui creştea, iar miliardarul urca în topul bogaţilor României cu o repeziciune uimitoare, oraşul Zimnicea devenea un loc pustiu, în care sărăcia scria regulile jocului. Iar oamenii acceptau să fie sclavi pe plantaţia lui Niculae, pentru că era singurul mod în care aveau posibilitatea de a trăi de pe o zi pe alta.
În acest moment, situaţia combinatelor lui Niculae este clară. CHEMGAS a fost vândut către POPASUL TREBEŞ SRL Bacău, controlată de Eusebiu Guţu, om de încredere al lui Niculae, despre care există zvonuri că ar urma să preia şi Combinatul Chimic de la Turnu Măgurele, Donau Chem. De altfel, în perioada în care Niculae se pregătea pentru a doua sa încarcerare, muncitorii de la Donau Chem îşi cereau salariile în stradă, în timp ce conducerea se ascunsese atât de bine, încât n-o găsea nici măcar prefectul judeţului Teleorman. Ei bine, se pare că soluţia pentru Donau Chem este acelaşi Eusebiu Guţu, care a cumpărat şi Chemgas Holding Corporation din portofoliul Interagro în luna aprilie a acestui an. Celelalte combinate sunt în faliment sau în insolvenţă. Însă nucleul imperiului rămâne INTEGRO.
Este interesant cum şi-au împărţit aceşti băieţi deştepţi din insolvenţă combinatele lui Niculae, astfel încât toată lumea să iasă în câştig, mai puţin statul român.
Articolul integral aici.