Fotbal: Jucător de la Olimpia Satu Mare, amendat pentru afirmaţii jignitoare la adresa maghiarilor

Epoch Times România
12.07.2013

Atacantul echipei de fotbal Olimpia Satu Mare, Dan Gavrilescu, a fost amendat cu 600 de lei pentru unele comentarii jignitoare la adresa maghiarilor, făcute pe reţeaua de socializare Facebook.

Deputatul UDMR Kereskenyi Gabor, cel care a sesizat Consiliul Naţional de Combatere a Discriminării (CNCD), a prezentat vineri, într-o conferinţă de presă, răspunsul primit, în care se precizează că fotbalistul a fost amendat cu 600 de lei pentru comentariile postate.

"Acele comentarii au dus la crearea unei atmosfere umilitoare şi degradante. Hotărârea CNCD este în unanimitate, lucru care nu e prea obişnuit în acest for. Este un fapt îmbucurător că există instituţii care arată că afirmaţiile au fost discriminatorii", a declarat Kereskenyi.

Deputatul Kereskenyi l-a denunţat pe Gavrilescu pe 10 aprilie 2013, precizând că este inadmisibil ca un sportiv plătit din bani publici, Olimpia fiind finanţată de Consiliul Judeţean şi Consiliul Local Satu Mare, să facă afirmaţii jignitoare la adresa maghiarilor, comentarii care "au dus la crearea unei atmosfere ostile, degradante şi umilitoare la adresa comunităţii maghiare din Satu Mare".

Gavrilescu a fost suspendat o perioadă şi şi-a cerut scuze în mod public pentru comentariile postate.

România are nevoie de o presă neaservită politic şi integră, care să-i asigure viitorul. Vă invităm să ne sprijiniţi prin donaţii: folosind PayPal
sau prin transfer bancar direct în contul (lei) RO56 BTRL RONC RT03 0493 9101 deschis la Banca Transilvania pe numele Asociația Timpuri Epocale
sau prin transfer bancar direct în contul (euro) RO06 BTRL EURC RT03 0493 9101, SWIFT CODE BTRLRO22 deschis la Banca Transilvania pe numele Asociația Timpuri Epocale
O presă independentă nu poate exista fără sprijinul cititorilor