Ciolacu, despre discursul susţinut de Nicuşor Dan în Parlament: "Un mesaj foarte bun"

Fostul premier Marcel Ciolacu a declarat, luni, după discursul de învestitură susţinut de Nicuşor Dan în plenul Parlamentului, că „ar trebui cu toţii să pună umărul să realizeze priorităţile” enumerate de acesta, relatează Hotnews. Afirmaţiile lui Ciolacu vin în contextul în care liderul interimar al PSD, Sorin Grindeanu, a susţinut că opinia majoritară în partid este că formaţiunea ar trebui să rămână în opoziţie.
„Un mesaj foarte bun. Ar trebui cu toţii să punem umărul să realizăm priorităţile”, a spus fostul premier.
Ciolacu a mai ţinut să declare, ironic, că înţelege de ce se creează „apocalipsa”, dar că „niciodată în istoria României nu au fost atâtea investiţii”.
„Niciodată nu a fost o putere de cumpărare atât de mare, după 2007, în România, cum a fost în ultima perioadă. (..) Eu înţeleg şi apocalipsa, înţeleg şi de ce se creează acest lucru, astfel încât cineva să vină să le rezolve repede pe urmă, în două luni, dar nu au fost niciodată investiţii străine, directe, în istoria României, cum au fost în ultimii doi ani. Este o analiză, trebuie avută, aşezat, sunt foarte convins că o să o am şi eu cu viitorul prim-ministru”, a adăugat fostul lider PSD.
Reamintim că în discursul de la ceremonia solemnă de învestire organizată la Parlament, Nicuşor Dan, noul preşedinte al României, a pus accent pe domeniul economic şi deficitul bugetar: „Pe termen scurt, România are o problemă, problema deficitului. Pe scurt, România cheltuieşte prea mult, statul român cheltuieşte prea mult faţă de ce îşi poate permite, şi chestiunea asta poate să pună în discuţie stabilitatea financiară la care am muncit cu toţii în toţi aceşti ani”.
Nicuşor Dan a spus că „este în interesul naţional ca România să aibă un guvern susţinut de o majoritate parlamentară care să-şi asume reformele fiscale de care România are nevoie”.