Violenţele de la protestul din faţa BEC. Parchetul a deschis dosare penale. 7 persoane duse la secţie

Protest pro-CG la BEC
Ana Ion
10.03.2025

Şapte protestatari au fost duşi la secţiile de poliţie după protestul violent care a avut loc duminică seara în faţa BEC, protest în urma căruia 13 jandarmi au fost răniţi.

Autorităţile au mai anunţat că au deschis două dosare penale pentru distrugerile provocate în Centrul Vechi şi pentru ultraj.

Poliţiştii au informat, luni, că nouă jandarmi răniţi au fost deja audiaţi, patru dintre ei în calitate de martori, urmând audierea şi celor patru jandarmi spitalizaţi în urma protestului de duminică seară.

Totodată, Parchetul anunţă că, în data de 9 martie 2025, Jandarmeria Română a sesizat organele de urmărire penală cu privire la săvârşirea unei infracţiuni de ultraj, constând în lovirea unui jandarm din dispozitivul de ordine cu o piatră în cap, de către o persoană din mulţime.

Cauza a fost preluată de Parchetul de pe lângă Tribunalul Bucureşti, care a început urmărirea penală cu privire la o infracţiune de ultraj.

Ulterior, urmărirea penală a fost extinsă cu privire la 12 infracţiuni de ultraj, constând în agresarea, în aceleaşi împrejurări, a altor 12 jandarmi, loviţi cu obiecte contondente aruncate din mulţime în dispozitivul de ordine.

Totodată, s-a dispus extinderea urmăririi penale cu privire la săvârşirea infracţiunilor de tulburare a ordinii şi liniştii publice şi distrugere. S-a avut în vedere că, prin agresiunile exercitate asupra jandarmilor şi prin incendierea unor bunuri, prin distrugerile provocate societăţilor comerciale din zonă, pavajului şi mobilierului stradal, dar şi a unui autovehicul aparţinând unei televiziuni, au fost tulburate ordinea şi liniştea publică.

Organele de urmărire penală au audiat, în calitate de persoane vătămate, 9 jandarmi, dintre care 7 au fost examinaţi medico-legal la Institutul Naţional de Medicină Legală „Mina Minovici”.

Două dintre persoanele vătămate au necesitat spitalizare.

Procurorii mai informează că au fost identificate 8 persoane dintre cele cu privire la care există indicii că au exercitat acţiunile violente descrise mai sus, urmând ca mijloacele de probă ce vor fi administrate să clarifice contribuţia acestora.

Parchetul de pe lângă Tribunalul Bucureşti, cu sprijinul DGPMB – Serviciul de Investigaţii Criminale, Serviciul Grupuri Infracţionale Violente şi Jandarmeriei Române, efectuează cercetări în vederea identificării şi tragerii la răspundere penală a tuturor persoanelor ce au săvârşit infracţiunile arătate mai sus.

România are nevoie de o presă neaservită politic şi integră, care să-i asigure viitorul. Vă invităm să ne sprijiniţi prin donaţii: folosind PayPal
sau prin transfer bancar direct în contul (lei) RO56 BTRL RONC RT03 0493 9101 deschis la Banca Transilvania pe numele Asociația Timpuri Epocale
sau prin transfer bancar direct în contul (euro) RO06 BTRL EURC RT03 0493 9101, SWIFT CODE BTRLRO22 deschis la Banca Transilvania pe numele Asociația Timpuri Epocale
O presă independentă nu poate exista fără sprijinul cititorilor