Raport al Curţii de Conturi la Federaţia condusă de Elisabeta Lipă: Remuneraţii pentru consultanţi, bucătari, mecanici pe contracte de "activitate sportivă"

Preşedintele Federaţiei Române de Canotaj, Elisabeta Lipa. (FRC/facebook)
Ana Ion
10.07.2025

Un raport al Curţii de Conturi la Federaţia Română de Canotaj condusă de Elisabeta Lipă a constatat numeroase nereguli, pentru perioada 2021-2024, scrie G4Media. Printre problemele constatate se numără plăţi nejustificate pentru consultanţi, consilieri, bucătari şi mecanici, contracte atribuite fără respectarea prevederilor legale, dar şi conflicte de interese implicând conducerea federaţiei.

Principalele nereguli identificate de Curtea de Conturi:

1. Remuneraţii nejustificate pentru activităţi sportive

Au fost plătite sume neconforme în valoare totală de 1.751.975 lei, reprezentând remuneraţii pentru persoane încadrate prin contracte de activitate sportivă (consultanţi, consilieri, bucătari, mecanici, marangozi), fără documente justificative care să probeze desfăşurarea efectivă a activităţilor sau să definească obiectul concret al contractelor. De asemenea, nu au fost prezentate rapoarte de activitate sau rezultate clare.

Curtea solicită returnarea acestor fonduri către Agenţia Naţională pentru Sport, împreună cu penalităţile aferente.

2. Indemnizaţii sportive fără documente justificative

Au fost acordate indemnizaţii în valoare estimată de 664.330 lei pentru persoane încadrate în funcţii precum „consultant”, „bucătar”, „mecanic”, „operator” etc., fără ca acestea să facă parte din colective tehnice aprobate şi fără documente care să dovedească activitatea prestată sau competenţele tehnice în domeniul sportului.

Şi pentru aceste plăţi, Curtea de Conturi solicită recuperarea fondurilor.

3. Depăşirea pragului legal pentru achiziţii directe

În 2023, federaţia a achiziţionat direct echipamente (cabluri inox şi un ponton plutitor) în valoare de 452.000 lei fără TVA, depăşind limita legală de 270.120 lei. Furnizorul – firma Bluespirit Elite SRL – este deţinută integral de Federaţia Română de Canotaj, iar administratorul este Sandu Pop, secretarul general al federaţiei la acel moment

Articolul integral poate fi citit aici.

România are nevoie de o presă neaservită politic şi integră, care să-i asigure viitorul. Vă invităm să ne sprijiniţi prin donaţii: folosind PayPal
sau prin transfer bancar direct în contul (lei) RO56 BTRL RONC RT03 0493 9101 deschis la Banca Transilvania pe numele Asociația Timpuri Epocale
sau prin transfer bancar direct în contul (euro) RO06 BTRL EURC RT03 0493 9101, SWIFT CODE BTRLRO22 deschis la Banca Transilvania pe numele Asociația Timpuri Epocale
O presă independentă nu poate exista fără sprijinul cititorilor