Pârvan (AOAR): Plângem după investitori străini, dar facem puţin pentru cei autohtoni
alte articole
Secretarul general al Asociaţiei Oamenilor de Afaceri din România (AOAR), Cristian Pârvan, consideră că se face prea puţin pentru investorii români, în schimb mesajul public este orientat către atragerea de investori străini, existând disponibilitatea pentru compromisuri.
”Public, plângem după investitori străini şi suntem dispuşi să facem compromisuri, dar facem mai puţin decât am putea pentru a sprijini investitorii autohtoni. Românii simt astfel că nu interesează ceea ce fac ei”, a declarat joi Cristian Pârvan, în cadrul unei conferinţe pe tema capitalului românesc.
Acesta a explicat că, potrivit datelor de INS, investiţiile s-au ridicat în 2011 la 64 miliarde lei.
”Dacă luăm în calcul execuţia bugetară, care arată că s-au alocat 23 miliarde lei pentru cheltuieli de capital, iar investiţiile străine se ridicau la circa 4,5 miliarde lei, asta înseamnă că investorii autohtoni au adus peste 30 miliarde lei”, a explicat Pârvan.