Kelemen Hunor: TVA-ul va fi 9% şi 19%, dar nu ştim până când / Marea provocare: Creşterea veniturilor şi scăderea cheltuielilor

Kelemen Hunor (Screenshot)
D.B.
23.06.2025

Liderul UDMR, Kelemen Hunor, a declarat duminică, într-un interviu acordat postului Digi24, că în programul de guvernare sunt menţionate două cote de TVA – 9% şi 19% –, însă nu este precizat până când vor fi menţinute acestea.

Potrivit acestuia, rămâne de văzut cum va fi abordată problema creşterii veniturilor şi reducerii cheltuielilor, în contextul unui deficit bugetar considerabil, cu care România se confruntă în prezent.

Jurnalist: Marea problemă a acestei perioade a fost dacă se va majora sau nu taxa pe valoare adăugată de la 19% la 21%. Înţelegem că, pentru o scurtă perioadă, vor rămâne două cote – 9% şi 19%. Până când? Este specificată clar această etapă în programul de guvernare?

Kelemen Hunor: Nu este menţionat în mod explicit în programul de guvernare. Probabil trebuie să aşteptăm forma finală a documentului. În orice caz, acolo se va preciza că este necesară creşterea veniturilor, ceea ce este în concordanţă şi cu acordul încheiat cu Comisia Europeană. România are, în acest moment, un deficit bugetar uriaş şi este vizată de o procedură din partea Comisiei împotriva statelor care depăşesc un anumit prag de deficit. Aşadar, trebuie să mărim veniturile, dar marea provocare este cum facem acest lucru şi cum reducem cheltuielile.

Din acest punct de vedere, au existat foarte multe discuţii. TVA-ul este considerat una dintre cele mai simple metode, pentru că poate fi implementat rapid şi generează venituri imediate. Însă, în acelaşi timp, reduce consumul şi creşte inflaţia. Dacă nu este aplicată cu măsură, o astfel de modificare s-ar putea să nu genereze veniturile estimate iniţial, deoarece scăderea consumului afectează încasările, iar economia românească este profund dependentă de consum.

Pe de altă parte, dacă se reduc investiţiile, nu se sprijină economia, care riscă să intre în recesiune. Într-un astfel de scenariu, nici veniturile nu mai cresc, iar situaţia economică se complică. De aceea, este nevoie de un echilibru şi de o strategie foarte bine gândită.

În România, deşi PIB-ul a crescut, veniturile nu au urmat aceeaşi tendinţă. Trebuie analizat de ce nu se colectează veniturile preconizate şi găsite rapid soluţii pragmatice, în special la ANAF, la Direcţia Antifraudă şi la Vamă.

Pe de altă parte, da, vor fi două cote de TVA. Cota de 19% rămâne neschimbată. Aceste lucruri se vor stabili clar, iar noul ministru al Finanţelor va iniţia propunerile necesare, iar premierul le va asuma. Vom vedea cu toţii exact ce decizii vor fi luate.

Am solicitat, în mod expres, să se păstreze cota redusă şi să nu se treacă la 19% în domeniile care beneficiază în prezent de TVA redus. A fost o discuţie recentă, poate ieri sau alaltăieri – nu îmi amintesc exact –, întrucât în domeniul culturii este în continuare nevoie de sprijin. Dacă nu vrem să distrugem complet acest sector, trebuie să păstrăm facilităţile existente. A fost, aşadar, o discuţie punctuală.

Au existat şi alte discuţii punctuale, dar nu aş dori să intru în toate detaliile, deoarece deciziile trebuie asumate de premier şi de noul ministru al Finanţelor, care urmează să depună jurământul, cel mai probabil luni seară sau marţi dimineaţă.

România are nevoie de o presă neaservită politic şi integră, care să-i asigure viitorul. Vă invităm să ne sprijiniţi prin donaţii: folosind PayPal
sau prin transfer bancar direct în contul (lei) RO56 BTRL RONC RT03 0493 9101 deschis la Banca Transilvania pe numele Asociația Timpuri Epocale
sau prin transfer bancar direct în contul (euro) RO06 BTRL EURC RT03 0493 9101, SWIFT CODE BTRLRO22 deschis la Banca Transilvania pe numele Asociația Timpuri Epocale
O presă independentă nu poate exista fără sprijinul cititorilor