Expert: Cu cele 18 avioane F-16 pe care ni le oferă Olanda, aproape că devenim o mică putere aeriană în zonă

Iulian Fota (Eugen Horoiu/Epoch Times)
Andrei Pricopie
26.06.2025

Expertul în securitate naţională Iulian Fota a atras atenţia, la postul B1 TV, asupra nevoii urgente ca România să trateze cu seriozitate creşterea bugetului pentru apărare şi să îşi consolideze capacităţile militare, în contextul ameninţărilor venite dinspre Rusia şi al noii dinamici din cadrul NATO. Fota a salutat gestul Olandei de a transfera avioane F-16 către România şi a subliniat importanţa reconectării pragmatice cu Statele Unite.

Jurnalistă: V-aş mai întreba, cum aţi văzut mesajul lui Rutte, care îi scria lui Donald Trump că va avea un succes, că au fost convinşi toţi să dea 5% la apărare? Multă lume a spus că e linguşeală acolo foarte multă.

Iulian Fota: Nu, este un mod pragmatic de a lucra cu Donald Trump. Să nu uităm că olandezii au fost o mare putere europeană, au dominat Europa, cred că vreo câteva zeci de ani, de fapt prin secolul 18, dacă nu mă înşel. Au foarte multă experienţă, foarte buni negociatori şi toate calităţile astea le-am văzut în domnul Rutte. Important e să fim pragmatici, să lucrăm cu Donald Trump în termenii pe care ni-i oferă, pentru că sunt termeni rezonabili, pe care îi putem accepta şi efectiv după acest summit, alianţa nu ştiu dacă e la fel de unită ca acum câţiva ani, oricum nişte lucruri s-ar fi schimbat în America şi cu Donald Trump şi fără Donald Trump.

Dar este o alianţă funcţională, un articol 5 care din nou este confirmat şi asta ne dă încredere, bine, cu condiţia ca fiecare dintre noi să ne facem treaba. Dar articolul 5 trece în continuare prin articolul 3, deci să ne facem treaba acasă, dacă vrem, undeva în viitor, Doamne fereşte, dacă va fi cazul, să apelăm la articolul 5.

Jurnalistă: V-aş mai întreba şi despre acestea, ni s-a spus că vom primi nişte avioane F-16 de la olandezi, grupul de luptă de la Cincu va fi transformat în brigadă, scuze, astea par a fi nişte elemente obţinute astăzi de România, acolo la summit, nu?

Iulian Fota: Sunt două lucruri diferite, partea de grup de lucru, erau discuţii mai vechi, antamate deja, deci aici nu e nimic surprinzător, lucrurile merg bine, dar nimic surprinzător. Partea de avioane a apărut, cred că acum vreun an de zile, când s-a pus problema pregătirii piloţilor ucraineni şi ajutării Ucrainei să poată opera aceste avioane. Este foarte bine că ne sunt lăsate nouă, ăsta e un gest mare din partea Olandei. Cu astea 18 avioane, să ştiţi că facem un număr impresionant, aproape că devenim o mică putere aeriană în zonă.

Problema e în altă parte şi aici asta e provocarea Ministerului Apărării. Problema e să avem piloţi pentru toate avioanele astea, să avem benzină ca piloţii ăia să zboare, că F-16 e un avion superb, dar dacă nu ştii să-l foloseşti, să-l mânuieşti cum trebuie, dacă nu înţelegi capabilităţile şi nu le exploatezi, degeaba avem un număr impresionant de avioane.

Şi e foarte important, şi aici e un lucru pe care eu îl înţeleg greu, nu avem tot armamentul necesar pentru avioanele astea. Nu ştiu acum dacă e adevărat ce spun, am auzit şi eu în piaţă o speculaţie, dar înţeleg că F-16, de exemplu, nu are rachetă aer-navă, extrem de necesară în protejarea litoralului Mării Negre. Deci să şi cumpărăm ce ne trebuie pentru avioanele astea.

Polonezii, de exemplu, au rachete pe ele care pot să bată la câteva sute de kilometri distanţă, în adâncimea teritoriului adversar, inamic, dacă va fi cazul. Deci avionul în sine nu înseamnă mare lucru. Trebuie să fie piloţii să le zboare, să le stăpânească foarte bine, la perfecţie, şi să aibă toate categoriile de armament care se pot pune pe avioanele astea, pentru că altfel nu le folosim decât la paradă şi nu o să ne ajute prea mult.

Jurnalistă: Spune Donald Trump că Europa este hotărâtă să acorde cei 5% pentru apărare, că este vitală această aprobare a 5% pentru cheltuieli militare până în 2035. Este o creştere etapizată, să spunem pentru oamenii care ne privesc, pentru că oamenii sunt foarte supăraţi în ultima perioadă, că sunt probleme cu deficitul, cu banii. De ce trebuie noi să dăm 5% pentru cheltuielile de apărare militare?

Iulian Fota: Pentru că Rusia face război după război şi ne putem trezi cu un război din partea Rusiei şi ne pierdem ţara. E foarte simplu. Cine mai are îndoieli, să rememoreze momentul 1940, să vadă ce înseamnă să fii ameninţat militar şi şeful Statului Major să-ţi spună că nu poate rezista decât două zile şi să trebuiască să cedezi o parte de teritoriu ca să salvezi restul.

Deci ne pregătim şi dăm 5% şi acum să vă spun un lucru. Cei 5% ăştia sună foarte bine aşa când îi prezentăm, dar de fapt povara nu e atât de mare, pentru că în aceşti 5%, 1,5% putem băga infrastructură, lucruri pe care oricum trebuia să le facem. Înţeleg – şi asta e foarte interesant, foarte important – că ajutorul pentru Ucraina poate să intre în ăştia 5%, nu-mi dau seama în care dintre părţi, în aia de 1,5% sau 3,5%. În al doilea rând, 3,5% ăsta e o creştere treptată, deci nu vine nimeni să pună o povară mare pe spinarea cetăţeanului român dintr-o dată.

Şi ultimul lucru şi poate cel mai important: nu e problema lui 3,5%. Rămâi cu 96,5% de buget să fie bine administrat, să nu mai fie căpuşat, să nu-l mai dăm clienţilor politici, să nu mai facem terenuri de sport în pantă. Bun, exagerez acum un pic.

Deci nu cei 3,5% trebuie să-i frământe pe cetăţenii români, repet, o sumă mai mult decât necesară în vremurile astea proaste, ci buna administrare şi gestionarea restului de 96,5%, că ne rămân destui bani dacă-i chibzuim şi administrăm cum trebuie pentru nevoile cetăţenilor români.

Dacă primarii cheltuiesc, cum e cazul individului ăsta de la Cernavodă, 400.000 de euro pentru o sindrofie, după aceea nu e ipocrizie să ne văităm că dăm 3,5% la armată, într-o perioadă în care anumite ţări fac războaie ca să-şi promoveze interesele?

România are nevoie de o presă neaservită politic şi integră, care să-i asigure viitorul. Vă invităm să ne sprijiniţi prin donaţii: folosind PayPal
sau prin transfer bancar direct în contul (lei) RO56 BTRL RONC RT03 0493 9101 deschis la Banca Transilvania pe numele Asociația Timpuri Epocale
sau prin transfer bancar direct în contul (euro) RO06 BTRL EURC RT03 0493 9101, SWIFT CODE BTRLRO22 deschis la Banca Transilvania pe numele Asociația Timpuri Epocale
O presă independentă nu poate exista fără sprijinul cititorilor