Economist: Trebuie eliminaţi marii corupţi şi incompetenţi din Ministerul Finanţelor care au semnat bugetele false

Bogdan Glăvan (Facebook)
Andrei Pricopie
30.06.2025

Economistul Bogdan Glăvan a reacţionat, pe pagina sa de socializare, după ce ministrul Finanţelor a admis că "bugetele au fost construite nerealist, cu estimări de venituri exagerate şi cheltuieli subevaluate."

"Da, ştim, am arătat acest lucru de ani de zile, am arătat că bugetele sunt FALSE, false ca un fals prevăzut în Codul Penal. Dar cine le-a făcut false? Mamaie? Tataie? Nu, ci oamenii din minister.

Nu putem merge mai departe, nu putem spera la redresare decât prin eliminarea din minister a marilor corupţi şi incompetenţi, care au semnat aceste bugete false şi toate actele normative care au urmat.

Am spus, ministerul trebuie desfiinţat şi reînfiinţat. Nu se vrea? Bine, atunci, creştem taxele. Iată soluţia miraculoasă", a declarat Bogdan Glăvan.

România are nevoie de o presă neaservită politic şi integră, care să-i asigure viitorul. Vă invităm să ne sprijiniţi prin donaţii: folosind PayPal
sau prin transfer bancar direct în contul (lei) RO56 BTRL RONC RT03 0493 9101 deschis la Banca Transilvania pe numele Asociația Timpuri Epocale
sau prin transfer bancar direct în contul (euro) RO06 BTRL EURC RT03 0493 9101, SWIFT CODE BTRLRO22 deschis la Banca Transilvania pe numele Asociația Timpuri Epocale
O presă independentă nu poate exista fără sprijinul cititorilor