"Despre omul frumos" de Dan Puric, lansat în martie
Volumul "Despre omul frumos", semnat de actorul şi regizorul Dan Puric, va fi lansat, luni, 2 martie, la Librăria "Mihail Sadoveanu" din Capitală, în prezenţa autorului, precum şi a publicistului Dan Ceachir şi a prof.univ.Gheorghe Ceauşu.
"A te re-împrieteni cu condiţia de a fi român necesită actul primordial de a te re-împrieteni cu tine însuţi. Niciodată ca acum omul n-a fost mai despărţit de sine. Mai neatent cu sinele său şi, paradoxal, atât de atent cu ego-ul său. Între un narcisism biologic şi o deprimare sufletească este aşezată cuşca în care se zbate omul de azi. (...) Prin această re-împrietenire cu propriul tău neam, tu te vei gândi altfel pe tine însuţi şi vei gândi şi altfel despre tine; se va-ntâmpla în felul acesta o restaurare ontologică şi, de ce nu, o vindecare", a declarat Dan Puric.
De altfel, Dan Puric şi-a prezentat cartea şi pe 10 februarie, când a susţinut pe scena Ateneului Român conferinţa "Omul frumos", prilej cu care le-a vorbit bucureştenilor despre "omul frumos", care nu poate fi închis între nişte definiţii, ci mai degrabă poate fi surprins din când în când, dar şi despre oameni care i-au marcat existenţa, de la mama şi bunica sa, la maestrul Radu Beligan.
Pe 8 aprilie, Dan Puric le oferă bucureştenilor o nouă întâlnire la Ateneu, de data aceasta tema conferinţei fiind "Despre corp".
Artistul a menţionat că intenţionează să susţină o serie de patru astfel de conferinţe, precizând că doreşte să construiască o casă la Râpa Robilor de la Aiud, cu banii obţinuţi în urma acestor întâlniri. A ales acel loc pentru că acolo a existat una dintre închisorile comuniste cele mai de temut.