Armata germană desemnează Rusia drept „risc existenţial” pentru Germania şi Europa

Armata germană, Bundeswehrul, a avertizat într-un document strategic intern asupra pericolului pe care Rusia îl reprezintă atât pentru Germania, cât şi pentru Europa în ansamblu, informează Spiegel citat de Ukrainska Pravda .
Potrivit Spiegel, specialişti şi experţi în securitate au lucrat timp de 18 luni la elaborarea documentului de politică al Bundeswehr, care urmează să servească drept bază conceptuală pentru orientarea viitoare a politicii sale.
Documentul avertizează că Rusia îşi aliniază în mod deliberat întreaga structură guvernamentală şi economică în pregătirea unui potenţial conflict de amploare cu NATO.
Documentul Bundeswehr afirmă că modernizarea forţelor armate ruse progresează rapid şi că acestea ar putea avea 1,5 milioane de soldaţi până în 2026.
Armata germană consideră Rusia un „risc existenţial”, deoarece Kremlinul mobilizează industria şi puterea „în mod specific pentru a îndeplini cerinţele unui conflict pe scară largă împotriva NATO până la sfârşitul acestui deceniu”, după cum citează Reuters din document.
Autorii documentului recomandă o extindere semnificativă atât a capacităţilor militare, cât şi a infrastructurii civile pentru a sprijini apărarea Germaniei şi a Alianţei.
Context
O evaluare realizată de Serviciul Federal de Informaţii al Germaniei (BND) şi Bundeswehr a concluzionat că Rusia se consideră într-o confruntare sistemică cu Occidentul şi se pregăteşte pentru un război major cu NATO.
Bundestagul a recunoscut că Rusia ar putea lansa un atac asupra NATO în următorii doi-trei ani.