Ungaria avertizează că ar putea opri furnizarea de energie electrică spre Ucraina

Viktor Orban (Getty Images)
Redacţia
18.06.2025

Guvernul ungar a ameninţat cu posibilitatea opririi exporturilor de energie electrică către Ucraina în cazul în care Rusia va bloca livrările de gaze şi petrol către UE, informează RBC-Ukraine.

Ameninţarea guvernului ungar de a întrerupe furnizarea de energie electrică către Ucraina în cazul blocării livrărilor de energie din Rusia către UE încalcă reglementările Uniunii Europene şi ar cauza pierderi financiare companiilor maghiare; cu toate acestea, posibilitatea unui astfel de scenariu rămâne.

Potrivit Dariei Orlova, analist la ExPro Consulting, este puţin probabilă întreruperea unilaterală a furnizării de energie electrică spre Ucraina de către Ungaria.

„În opinia mea, o întrerupere completă a furnizării de energie electrică din Ungaria este puţin probabilă, deoarece trebuie să respecte normele europene şi principiile pieţei europene a energiei”, a spus ea, adăugând că, dacă furnizarea se opreşte, Reţeaua europeană a operatorilor de sisteme de transport de energie electrică (ENTSO-E) şi Secretariatul Comunităţii Energetice ar trebui să intervină.

Cât câştigă Budapesta din vânzarea de energie electrică Kievului

Ucraina cumpără energie electrică din Ungaria la preţurile pieţei. Majoritatea importurilor au loc în timpul zilei şi seara, când cererea şi preţurile sunt cele mai ridicate.

Potrivit Dariei Orlova, preţurile de import la energia electrică din Ungaria în timpul iernii au variat între 170 şi 200 de euro pe megawatt-oră, în timp ce în primăvară şi vară au fost între 120 şi 140 de euro pe megawatt-oră. Companiile energetice maghiare au câştigat zeci de milioane de euro.

„În primele cinci luni ale anului 2025, Ucraina a importat energie electrică din Ungaria în valoare de 54 de milioane de euro”, a declarat analistul, adăugând că, de exemplu, costul importurilor a fost de 16 milioane de euro în februarie şi de 9 milioane de euro în mai.

Câtă energie electrică cumpără Ucraina din Ungaria

În prezent, capacitatea de transport transfrontalier pentru importul de energie electrică din Ungaria în Ucraina este de 600 MW pe oră, în timp ce capacitatea de export de energie electrică din Ucraina în Ungaria este de 300 MW.

Oprirea importurilor de energie electrică din Ungaria nu ar fi o problemă critică în lunile de vară.

„Cu toate acestea, în timpul iernii (când consumul de energie este mai mare), ar putea apărea probleme cu asigurarea resurselor suplimentare”, a spus Daria Orlova.

Ea a adăugat că, în teorie, volumul de energie electrică importată din Ungaria în timpul iernii ar putea fi înlocuit din alte direcţii, deoarece liniile de transport transfrontaliere cu alte ţări nu sunt utilizate în prezent la capacitate maximă.

„Dar atunci ar putea apărea dificultăţi în asigurarea resurselor suficiente, de exemplu, din Polonia şi România”, a adăugat purtătorul de cuvânt.

La 13 iunie, ministrul afacerilor externe şi comerţului al Ungariei, Peter Szijjarto, a declarat că Ungaria şi Slovacia se vor opune deciziei UE de a înceta treptat achiziţionarea de gaze, petrol şi combustibil nuclear din Rusia până la începutul anului 2028. El a adăugat că o astfel de decizie ar duce la creşterea preţurilor la energie pentru ţările din Europa Centrală.

România are nevoie de o presă neaservită politic şi integră, care să-i asigure viitorul. Vă invităm să ne sprijiniţi prin donaţii: folosind PayPal
sau prin transfer bancar direct în contul (lei) RO56 BTRL RONC RT03 0493 9101 deschis la Banca Transilvania pe numele Asociația Timpuri Epocale
sau prin transfer bancar direct în contul (euro) RO06 BTRL EURC RT03 0493 9101, SWIFT CODE BTRLRO22 deschis la Banca Transilvania pe numele Asociația Timpuri Epocale
O presă independentă nu poate exista fără sprijinul cititorilor