Simion îşi asmute susţinătorii contra PSD. Le cere votanţilor săi să facă presiuni după ce Grindeanu a transmis că PSD nu vrea să guverneze cu AUR

Nemulţumit că liderul PSD Sorin Grindeanu a respins scenariul unei guvernări cu AUR în cazul în care o moţiune de cenzură ar trece, George Simion i-a îndemnat public pe simpatizanţii formaţiunii să protesteze la sediile PSD din ţară, el acuzând un „răspuns jignitor faţă de poporul român” dat de liderii social-democraţilor.
„Aşa cum vedeţi dragi prieteni, PSD susţine măsurile de îndatorare şi de sărăcire a românilor, vrând să se sinucidă politic. Nu îi interesează pe actualii conducători din PSD, pentru că ei trebuie să scape de dosarul Nordis, ei sunt cei care au girat lovitura de stat din 6 decembrie (...). Nu vor să treacă de partea poporului român, de aceea este nevoie de implicarea voastră şi este nevoie să nu mai cădeţi în altă plasă cu partide noi, nou înfiinţate, nu se face niciun partid. (...)
Văzând răspunsul jignitor faţă de poporul român pe care actualii pesedişti au ales să îl dea, eu cred că fiecare mişcare şi contestarea actualelor măsuri trebuie îndreptate la sediile PSD, la liderii PSD judeţeni şi naţionali, să îi întrebe toată lumea de ce au fost de acord cu anularea alegerilor şi de ce acceptă împovărarea românilor. Acolo e ţinta noastră pentru că ei nu vor să se dea de partea românilor!”, a transmis Simion.
Şeful AUR a declarat în urmă cu două săptămâni că AUR vrea să ajungă la putere, din toamnă, alături de PSD, într-un guvern condus de Călin Georgescu. În replică, liderul PSD a exclus un astfel de scenariu şi a subliniat că în mandatul său social-democraţii nu vor face o coaliţie cu AUR.
Reamintim că George Simon a afirmat recent că formaţiunea pe care o conduce îşi propune să intre la guvernare din toamnă, în condiţiile în care va exista susţinere pentru o moţiune de cenzură. Simion a mai declarat la Realitatea Plus că va fi şi mai implicat în activitatea de opoziţie şi pregătirea pentru preluarea guvernării, pe care o consideră inevitabilă: „Sperăm noi, din toamnă să ajungem la guvernare”.
Întrebat despre modul în care AUR ar putea accede la putere, Simion a explicat că doi deputaţi PSD şi-au anunţat sprijinul pentru moţiunea de cenzură.
Chestionat de presă pe acest subiect, preşedintele interimar al PSD, Sorin Grindeanu, a declarat că partidul nu va intra într-o coaliţie sau alianţă cu AUR pe durata mandatului său.
Întrebat dacă poate garanta acest lucru în prezent, Grindeanu a răspuns: „În mandatul meu, da”