"Mi-aş fi dorit ca profesoara mea să fi ştiut..." Dramele neştiute ale copiilor
alte articole
![](https://image.epochtimes-romania.com/2011/02/35953_top.jpg)
De multe ori, adulţii habar nu au ce drame ascund în inimile lor cei mici. Drame prea mari pentru ei, mai ales când îşi poartă singuri povara. O simplă întrebare îi poate face însă pe copii să se deschidă, iar nouă, adulţilor, ne poate da ocazia să aflăm ce-i doare şi să-i ajutăm. O dovedeşte din plin experienţa trăită de profesoara Kyle Schwartz de la o şcoală primară din Denver, Colorado, care a trăit surpriza vieţii ei după ce le-a dat copiilor o temă simplă: să scrie o completare a propoziţiei "mi-aş fi dorit ca profesoara mea să fi ştiut ...". Răspunsurile primite de la elevii săi au fost suprinzătoare şi au emoţionat-o profund.
Redăm câteva dintre aceste exemple, incluse de cartea scrisă de profesoară, în urma acestei experienţe, şi citate de boredpanda.com. Cartea se numeşte: "Mi-aş fi dorit ca profesoara mea să fi ştiut: Cum o întrebare poate schimba totul pentru copiii noştri."
![Mi-as fi dorit ca profesoara mea sa fi stiut... (boredpand)](https://image.epochtimes-romania.com/2016/09/111494.jpg)
Mi-aş fi dorit ca profesoara mea să fi ştiut că nu am creioane acasă ca să-mi pot face temele.
![Mi-as fi dorit ca profesoara mea sa fi stiut (Boredpanda)](https://image.epochtimes-romania.com/2016/09/111495.jpg)
Mi-aş fi dorit ca profesoara mea să fi ştiut cât de dor îmi este de tatăl meu, căci a fost deportat în Mexic pe când eu aveam trei ani şi nu l-am mai văzut de 6 ani.
![Mi-as fi dorit ca profesoara mea sa fi stiut (Boredpanda)](https://image.epochtimes-romania.com/2016/09/111496.jpg)
Mi-aş fi dorit ca profesoara mea să fi ştiut că n-am niciun prieten care să se joace cu mine.
![(Boredpanda)](https://image.epochtimes-romania.com/2016/09/111497.jpg)
Mi-aş fi dorit ca dna King să fi ştiut că mama mea se simte rău şi că a ajuns la spital astă noapte.
![(Boredpanda)](https://image.epochtimes-romania.com/2016/09/111498.jpg)
Mi-aş fi dorit ca profesoara mea să fi ştiut că mama mea ar putea fi diagnosticată cu cancer săptămâna asta şi că am rămas fără locuinţă de trei ori în acest an.
![Mi-as fi dorit ca profesoara mea sa fi stiut... (BoredPanda)](https://image.epochtimes-romania.com/2016/09/111499.jpg)
Mi-aş fi dorit ca profesoara mea să fi ştiut că tatăl meu şi-a luat două servicii şi nu apuc să-l văd destul.