Legături periculoase. Călin Georgescu, surprins în maşina lui Ionel Rusen, cel acuzat că ar fi dat ţepe de peste 22 de milioane de euro

Călin Georgescu, surprins în maşina controversatului om de afaceri Ionel Rusen (Screenshot - TikTok/ Flashpaparazzi)
D.B.
22.08.2025

Ex-prezidenţiabilul suveranist pro-rus Călin Georgescu a fost filmat de paparazzi în compania unui personaj extrem de controversat, Ionel Rusen, acuzat de mai mulţi oameni de afaceri că i-ar fi escrocat.

Cei doi, Georgescu şi Rusen, au fost surprinşi în maşina acestuia din urmă, vorbind timp de aproximativ 20 de minute, într-o zonă retrasă, aproape de restaurantul „Ancora”, într-o parcare din Herăstrău.

Imaginile au fost publicate pe TikTok, pe pagina Flashpaparazzi.

Ionel Rusen, om de afaceri din Constanţa şi susţinător al lui Călin Georgescu, pretinde pe reţelele sociale că locuieşte în Milano, Italia, însă are o reputaţie de escroc. Fostul candidat independent la preşedinţie a recunoscut, la Realitatea Plus, că îl cunoaşte pe Rusen de mai bine de zece ani.

În februarie 2025, consultantul financiar Francisc Dokonal, de la compania FVD Global House SA, l-a acuzat pe Rusen că l-ar fi înşelat cu suma de 144.000 de euro, depunând o plângere penală la DIICOT. Tot atunci, magnatul Ioan Niculae a depus, la rândul său, o plângere penală împotriva lui Rusen, susţinând că ar fi fost păgubit de acesta cu peste 400.000 de euro.

Dacă Niculae şi Dokonal afirmă că nu ştiu unde au ajuns banii de care i-a uşurat Rusen, un alt afacerist din Buzău, Răzvan Leu, a reclamat la DIICOT că Ionel Rusen şi Călin Georgescu l-ar fi înşelat cu un milion de euro, bani care ar fi finanţat campania electorală a lui Georgescu.

Mai mult, Ioan Niculae a declarat la Antena 3 că ar exista 20 de persoane înşelate de Ionel Rusen, prejudiciul ridicându-se la peste 22 de milioane de euro.

Şi latifundiarul Gigi Becali a povestit că Rusen i-ar fi solicitat 350.000 de euro pentru a finanţa vizita în România a unei personalităţi influente din anturajul lui Donald Trump, vizită menită să susţină candidatura lui Călin Georgescu între cele două tururi de scrutin din decembrie anul trecut. Becali a precizat că ar fi dat banii doar dacă Georgescu ar fi venit personal să îi ceară sprijinul, însă, cum solicitarea a fost făcută indirect, prin intermediul lui Rusen, a refuzat finanţarea.

În replică, fostul candidat Călin Georgescu a catalogat drept „fake news” suspiciunile privind finanţarea campaniei sale cu bani colectaţi de Ionel Rusen de la diverşi oameni de afaceri, susţinând că a avut „finanţare zero” pentru campania electorală.

România are nevoie de o presă neaservită politic şi integră, care să-i asigure viitorul. Vă invităm să ne sprijiniţi prin donaţii: folosind PayPal
sau prin transfer bancar direct în contul (lei) RO56 BTRL RONC RT03 0493 9101 deschis la Banca Transilvania pe numele Asociația Timpuri Epocale
sau prin transfer bancar direct în contul (euro) RO06 BTRL EURC RT03 0493 9101, SWIFT CODE BTRLRO22 deschis la Banca Transilvania pe numele Asociația Timpuri Epocale
O presă independentă nu poate exista fără sprijinul cititorilor