Îl va păstra Nicuşor Dan în funcţie pe generalul (r) Pahonţu? Ce spune preşedintele

Nicuşor Dan
Loredana Diacu
04.06.2025

Întrebat în cadrul primei conferinţe de presă susţinute la Cotroceni dacă este eficient, din punct de vedere al standardelor democratice, ca SPP-ul să fie condus timp de aproape 20 de ani de aceeaşi persoană - generalul Pahonţu - preşedintele României, Nicuşor Dan, a anunţat că va face o evaluare în viitorul apropiat.

Redăm dialogul preşedintelui cu reporterul Hotnews.

Reporter: Vă rog să spuneţi publicului dacă, atunci când aţi venit la Cotroceni, l-aţi întâlnit pe generalul Lucian Pahonţu, şeful Serviciului de Protecţie şi Pază.

Preşedinte: Desigur, da.

Reporter: Ce va face domnia sa în acest mandat al dumneavoastră? Există două motive pentru această întrebare. În primul rând, acum şase luni s-a comunicat că generalul Pahonţu a fost trecut în rezervă ca militar, dar a rămas în funcţia de director al SPP în calitate de civil, pe fondul echilibrării bugetului. Vrem să ştim cum vedeţi acest model, larg răspândit în România, al încasării pensiei şi al reangajării în sistemul public.

În al doilea rând, generalul Lucian Pahonţu conduce SPP din 2005. Consideraţi că este eficient, din punct de vedere al standardelor democratice, ca un serviciu secret să fie condus timp de aproape 20 de ani de aceeaşi persoană?

Preşedinte: Da, evident că l-am cunoscut, pentru că este omul care are atribuţii în privinţa securităţii mele personale şi a acestei instituţii. Este firesc să colaborăm.

Voi face o evaluare, aşa cum voi face o evaluare şi asupra activităţii serviciilor în general, evaluare pe care nu am făcut-o până acum.

Reporter: Există o dată pentru această evaluare?

Preşedinte: Evaluarea va avea loc imediat după ce rezolvăm problemele legate de guvern şi de buget.

România are nevoie de o presă neaservită politic şi integră, care să-i asigure viitorul. Vă invităm să ne sprijiniţi prin donaţii: folosind PayPal
sau prin transfer bancar direct în contul (lei) RO56 BTRL RONC RT03 0493 9101 deschis la Banca Transilvania pe numele Asociația Timpuri Epocale
sau prin transfer bancar direct în contul (euro) RO06 BTRL EURC RT03 0493 9101, SWIFT CODE BTRLRO22 deschis la Banca Transilvania pe numele Asociația Timpuri Epocale
O presă independentă nu poate exista fără sprijinul cititorilor