Claudiu Manda, belicos: Mulţi colegi ne întreabă de ce mai suntem la guvernare. Am tăcut destul


Claudiu Manda, candidat la funcţia de secretar general al PSD în echipa condusă de Sorin Grindeanu la viitorul congres al partidului, a declarat miercuri că tot mai mulţi colegi se întreabă de ce social-democraţii mai rămân la guvernare. El a mai ţinut să transmită că PSD „a tăcut destul” şi că nu mai doreşte să aştepte sau să accepte "şantaj politic", scrie G4Media.
Referindu-se la partenerii de coaliţie, Manda a afirmat că aceştia se dovedesc „superficiali” şi că încearcă să impună decizii doar după propriile dorinţe. Despre Ilie Bolojan, europarlamentarul PSD a spus că nu a dorit să aştepte avizul CSM pentru legea pensiilor magistraţilor, bănuind chiar că liberalul „poate şi-a dorit ca legea să nu treacă”.
„Dacă vrei să pleci, fie spre nord, spre sud sau spre est, este libertatea domniei sale. Pe noi nu ne sperie”, a mai declarat Manda, citat de News.ro.
„Sunt mulţi colegi care ne întreabă de ce mai suntem la guvernare. Vreau să spun că am tăcut destul. I-am lăsat să ne critice prea mult. Am preluat guvernarea cu un deficit de 9% şi am încheiat-o cu acelaşi deficit, dar am demonstrat că, în aceste condiţii, se pot face investiţii importante, se pot creşte salarii şi pensii. Nu ar trebui să ne fie ruşine cu ce am realizat la nivel guvernamental sau local”, a spus Manda în cadrul Conferinţei regionale PSD Dolj. Declaraţiile lui vin în condiţiile în care PSD a lăsat ţara cu un deficit bugetar record şi cu fondul de rezervă cheltuit de Ciolacu.
Manda a mai susţinut că PSD doreşte reforme şi modernizarea statului, dar „într-un mod aşezat, aplicat, nu pe genunchi şi nu sub şantaj”.
„Vedem în ultimele zile mai mult lozinci decât soluţii. Este uşor să spui că vrei reformă şi că PSD se opune, dar adevărul este că noi vrem reforme, doar că ele trebuie făcute serios, nu pripit”, a adăugat el.
Manda a dat ca exemplu adoptarea Ordonanţei 52, arătând că aceasta a fost modificată „pe bandă rulantă”, ceea ce a generat probleme pentru administraţiile locale.
„Ne-am trezit că primăriile nu mai pot cumpăra nici hârtie pentru certificate de naştere sau deces, şi că nu se mai pot face reparaţii la drumuri sau şcoli. Asta nu înseamnă profesionalism, ci superficialitate şi dorinţa de a face lucrurile doar cum vor ei”, a explicat europarlamentarul PSD.
În ceea ce priveşte legea pensiilor din justiţie, Manda a criticat din nou graba cu care aceasta a fost promovată:
„Domnul Bolojan nu a vrut să aştepte avizul CSM doar pentru a fi primul, deşi cred că şi-a dorit ca legea să nu treacă. Marele curajos…”, a spus el ironic.
„Am spus clar că nu mai vrem să tăcem şi nici să aşteptăm sau să fim şantajaţi. Dacă nu faci ca mine, plec de la Guvern – asta nu e o abordare colegială. Dacă domnul prim-ministru vrea să plece, e libertatea lui. PNL îşi poate desemna un alt premier, iar noi putem continua programul de guvernare. Important este să păstrăm respectul şi colaborarea, nu presiunea şi ameninţările”, a concluzionat Claudiu Manda.