România va construi navele militare speciale pentru olandezi

În condiţiile în care „războiul cu drone” poate dezechilibra forţe compuse din nave complexe şi costisitoare, Olanda transmite că are nevoie de un nou tip de vas, care să lucreze împreună cu modernele şi puternicele sale fregate din clasa De Zeven Provinciën. Noile nave vor fi construite pe şantierul naval Damen, din Galaţi, scrie HotNews.
Olanda are patru fregate moderne din clasa De Zeven Provinciën, nave mari, de comandă, specializate pe apărarea antiaeriană, însă recentele evoluţii din lume au arătat că astfel de nave pot fi vulnerabile la atacuri la saturaţie executate cu drone şi rachete relativ ieftine.
Astfel, pentru a oferi o protecţie suplimentară navelor sale, marina Olandeză se dotează cu două noi tipuri de nave, care vor acţiona ca ajutoare pentru fregatele sale de apărare aeriană. Locul producţiei este şantierul naval Damen din Galaţi. Damen este filiala din România a companiei Damen din Olanda. La Galaţi muncesc 2.000 de oameni la firma Damen, conform datelor anunţate de companie. Iar 1.000 de oameni sunt angajaţi la subcontractori.
Cele două nave vor fi construite în totalitate în România, la Damen din Galaţi, iar configurarea lor cu armament se va face ulterior cel mai probabil într-un şantier Damen din Olanda, au declarat pentru hotnews.ro surse din industrie.
Navele Damen se numesc Multi Role Support Ships (MSS), sunt contractate în acest an şi vor fi livrate începând din 2026.
Articolul integral poate fi citit aici.