România a pierdut în debutul turneului din Hexagon

Naţionala noastră a fost aproape de un rezultat remarcabil în faţa reprezentativei Franţei, ultimul minut al jocului a fost însă nefavorabil tricolorilor. Scor final 2-1
(Echipa naţională de fotbal a României/facebook)
Marius Drăgoi
11.06.2016

Atmosferă impresionantă pe arena Stade de France din Saint-Denis, unde a avut loc meciul de deschidere al Campionatului European de fotbal între selecţionatele ţării gazdă şi a României.

Elevii selecţionerului Anghel Iordănescu au fost aproape de un rezultat bun dacă 'Albaştrii' nu reuşeau să marcheze în minutul 89 un gol senzaţional din afara careului prin Payet, jucătorul lui West Ham. România care nu mai câştigase în faţa naţionalei Franţei de 44 de ani, a pierdut din nou la capătul unui meci în care tricolorii au jucat onorabil.

Prima repriză s-a lăsat cu ocazii de poartă de ambele părţi. În minutul 4 Bogdan Stancu s-a trezit singur cu portarul în urma unui corner bătut de pe partea stângă de Nicolae Stanciu, acesta trimiţând mingea chiar în goalkeeper-ul Lloris. Elevii lui Dechamps nu s-au lăsat nici ei aşteptaţi, irosind o mare şansă de gol în minutul 13 prin Griezmann, care a nimerit bara, acesta din urmă evidenţiindu-se din nou în minutul 36, dar Săpunaru s-a opus.

Până la finalul primei părţi a jocului Vlad Chiricheş şi Răzvan Raţ au încasat câte un cartonaş galben, minutul 32 respectiv 45.

Începutul celei de-a doua reprize a aparţinut tot României. În minutul 48 Bogdan Stancu a ratat incredibil după ce a fost găsit liber în careu cu o minge trimisă de Stanciu peste apărarea adversă. Ocaziile s-au înmulţit la poarta lui Tătăruşanu, care a intervenit eficient în minutele 52 şi 57. Golul a venit însă minutul 58 prin Gireud care a trimis mingea în poartă cu capul după o centrare a lui Payet.

În minutul 64 centralul maghiar Viktor Kassai a arătat punctul cu var după un fault comis în careu de Evra asupra lui Stanciu . Bogdan Stancu a transformat fără probleme restabilind astfel egalitatea pe tabela de marcaj.

A urmat o posesie prelungită a francezilor care a apăsat pedala de acceleraţie, dar echipa noastră s-a apărat bine reuşind să respingă aproape fiecare centrare a adversarilor către careul nostru. A venit şi minutul nedorit care a adus victoria echipei din Hexagon. În minutul 89 când toată lumea aştepta cu nerăbdare fluierul arbitrului, jucătorul lui West Ham, Dimitri Payet, a trimis mingea din afara careului de 16 metri direct în vinclul porţii apărate de Tătăruşanu.

Până la final Sissoko a fost aproape să înscrie şi el pentru Franţa, dar a trimis în plasa laterală, la capătul unui contraatac (90+3). Scor final 2-1.

Franţa: 1. Hugo Lloris (căpitan) — 19. Bacary Sagna, 4. Adil Rami, 21. Laurent Koscielny, 3. Patrice Evra — 15. Paul Pogba (11. Anthony Marţial, 77), 5. N'Golo Kanté, 14. Blaise Matuidi — 7. Antoine Griezmann (20. Kingsley Coman, 66), 9. Olivier Giroud, 8. Dimitri Payet (18. Moussa Sissoko, 90 2). Selecţioner: Didier Deschamps.
Rezerve neutilizate: 23. Benoit Costil, 16. Steve Mandanda — 17. Lucas Digne, 2. Christophe Jallet, 13. Eliaquim Mangala, 22. Samuel Umtiti, 6. Yohan Cabaye, 12. Morgan Schneiderlin, 10. André-Pierre Gignac.

România: 12. Ciprian Tătăruşanu — 22. Cristian Săpunaru, 6. Vlad Chiricheş (căpitan), 21. Dragoş Grigore, 3. Răzvan Rât — 5. Ovidiu Hoban, 8. Mihai Pintilii — 20. Adrian Popa (11. Gabriel Torje, 82), 10. Nicolae Stanciu (7. Alexandru Chipciu, 72), 19. Bogdan Stancu — 14. Florin Andone (9. Denis Alibec, 61). Selecţioner: Anghel Iordănescu.
Rezerve neutilizate: 23. Silviu Lung jr, 1. Costel Pantilimon — 16. Steliano Filip, 15. Valerică Găman, 2. Alexandru Măţel, 4. Cosmin Moţi, 18. Andrei Prepeliţă, 17. Lucian Sânmărtean, 13. Claudiu Keşeru.

Arbitru: Viktor Kassai; arbitri asistenţi: Gyorgy Ring, Vencel Toth; arbitri asistenţi adiţionali: Tamas Bognar, Adam Farkas (toţi din Ungaria); arbitru de rezervă: Bjorn Kuipers (Olanda)
Delegat UEFA: Janis Mezeckis (Letonia)
Cartonaşe galbene: Chiricheş (32), Rât (45), Giroud (69), Popa (78).