Polonia reţine un bielorus suspectat de spionaj pentru Minsk

Polonia a reţinut un bielorus sub suspiciunea că a desfăşurat activităţi de spionaj în numele serviciilor de informaţii militare ale Minskului, au declarat luni procurorii, în timp ce Varşovia avertizează asupra tentativelor Rusiei şi Bielorusiei de a destabiliza ţările care sprijină Ucraina.
Relaţiile deja tensionate dintre Varşovia şi Minsk s-au deteriorat şi mai mult de când aliatul Bielorusiei, Rusia, a invadat Ucraina la 24 februarie 2022.
Bărbatul, identificat doar ca Pavlov T., în conformitate cu legislaţia poloneză privind protecţia datelor personale, a fost reţinut pentru trei luni şi riscă cel puţin cinci ani de închisoare dacă va fi condamnat, au declarat procurorii într-un comunicat, potrivit Reuters.
El a fost pus sub acuzare pentru colectarea de informaţii pentru Minsk în state aliate NATO – Polonia, Germania şi Lituania. Activităţile sale includ recunoaşterea infrastructurii critice, inclusiv a unor obiective importante pentru apărarea Poloniei şi a NATO, au precizat procurorii.
Ambasada Bielorusiei la Varşovia nu a răspuns imediat unei solicitări de comentarii trimise prin e-mail.