UE spune că nu va accepta nicio creştere a tarifelor SUA după hotărârea Curţii Supreme: "Un acord rămâne un acord"

Comisia Europeană a cerut duminică Statelor Unite să respecte termenii unui acord comercial UE-SUA încheiat anul trecut, după ce Curtea Supremă a SUA a anulat tarifele globale ale lui Donald Trump, iar acesta a răspuns cu noi taxe aplicate la nivel general.
Comisia, care negociază politicile comerciale în numele celor 27 de state membre ale UE, a declarat că Washingtonul trebuie să ofere „claritate deplină” cu privire la măsurile pe care intenţionează să le adopte în urma hotărârii instanţei, anunţă Reuters.
După ce instanţa a anulat tarifele globale ale lui Trump vineri, preşedintele american a anunţat tarife temporare, aplicate la nivel general, de 10%, pe care le-a majorat la 15% o zi mai târziu.
„Situaţia actuală nu este favorabilă realizării unui comerţ şi a unor investiţii transatlantice «echitabile, echilibrate şi reciproc avantajoase», aşa cum au convenit ambele părţi” în declaraţia comună care stabileşte termenii acordului comercial de anul trecut, a declarat Comisia.
„Un acord este un acord”, subliniază documentul citat.
Comentariile au fost formulate mult mai ferm decât răspunsul iniţial al Comisiei de vineri, care a spus doar că analizează rezultatul deciziei Curţii Supreme şi că menţine contactul cu administraţia SUA.
Acordul comercial de anul trecut a stabilit un nivel al tarifelor SUA de 15% pentru majoritatea bunurilor din UE, cu excepţia celor acoperite de alte tarife sectoriale, cum ar fi cele pentru oţel. De asemenea, a permis tarife zero pentru unele produse, precum aeronavele şi piesele de schimb. UE a fost de acord să elimine taxele de import pentru multe bunuri americane şi a retras o ameninţare de a riposta cu taxe mai mari.
Nu este clar dacă noile tarife de 15% ale lui Trump înlocuiesc acordul UE-SUA. Dacă este cazul, scutirile de tarif zero ale UE ar putea dispărea. Noile tarife ar putea fi, de asemenea, aplicate peste taxele americane preexistente de tip „naţiunea cea mai favorizată”, ceea ce nu este cazul în cadrul acordului UE-SUA.
În plus, avantajul comparativ pe care UE îl avea cu un tarif de 15% pare să fi dispărut, întrucât chiar şi ţările fără un acord se confruntă cu acest nivel.
Monitorul politicii comerciale Global Trade Alert estimează că UE, în ansamblu, va fi cu 0,8 puncte procentuale mai dezavantajată, Italia confruntându-se cu încă 1,7 puncte procentuale suplimentare de tarife americane.
„În special, produsele UE trebuie să continue să beneficieze de cel mai competitiv tratament, fără creşteri ale tarifelor dincolo de plafonul clar şi atotcuprinzător convenit anterior”, a declarat executivul UE, adăugând că tarifele imprevizibile sunt perturbatoare şi subminează încrederea pe pieţele globale.
Acesta a precizat că Maros Sefcovic, comisarul european pentru comerţ, a discutat problema cu reprezentantul comercial al SUA, Jamieson Greer, şi cu secretarul pentru comerţ, Howard Lutnick, sâmbătă.