Ministrul Pîslaru, despre situaţia "paradoxală" a României: Deficit bugetar de 9,3% dar stă pe un munte de bani europeni


Ministrul Investiţiilor şi proiectelor Europene (MIPE), Dragoş Pîslaru, a atras atentia, marţi, la conferinţa CursDeGuvernare, că România are un deficit bugetar de 9,3%, dar stă pe un „munte de bani europeni” care aşteaptă să fie investiţi în economie.
„Suntem într-un moment în care vorbim despre ambiţia României de a-şi găsi locul firesc în Europa prin forţa propriului capital (…) România este într-o situaţie absolut paradoxală. A avut un deficit bugetar de 9,3 şi încearcă să termine anul acesta cu 8,4, cumva cu resurse sau cu spaţiu fiscal aproape inexistent. În acelaşi timp, stă pe un munte de bani europeni şi, în acest moment, în portofoliu pe care îl am doar eu, deci nu pun Agricultura şi Dezvoltarea rurală, am 55 de miliarde de euro la dispoziţie pentru a fi investiţi în economia românească, dintre care o parte, cam 13 miliarde din cei 21,5 miliarde care vor rămâne în Planul Naţional de Redresare şi Rezilienţă, sunt încă necheltuiţi şi trebuie cheltuiţi până anul viitor, în 31 august”, a explicat Dragoş Pîslaru, potrivit Aktual24.
Potrivit ministrului, în perioada următoare, România ar urma să absoarbă 13 miliarde de euro prin PNRR, la care se adaugă circa 5 miliarde de euro pe Politica de Coeziune.
„Acest lucru ar însemna cam de două ori capacitatea maximă pe care a avut-o România vreodată de absorbţie: 8,6 miliarde a fost în anul 2023, 8,3 miliarde în 2016… de fiecare dată la sfârşitul unei perioade de programare, când practic îngrămădeam toate lucrurile ca să ne iasă absorbţia. În acest moment, vă pot spune că, de la o abordare pe PNRR, în care am avut o supra-contractare enormă, am reuşit ca, în această perioadă, să reducem această supracontractare şi să avem un principiu în care dacă ai 100 de euro, să faci proiecte de 100 de euro, nu de 300 euro, pentru că n-ai de unde să acoperi diferenţa (…)”, a precizat Dragoş Pîslaru.
De asemenea, ministrul MIPE a prezentat situaţia generică a finanţării proiectelor şi a arătat că a fost înregistrat un progres fizic.
„Acum avem o listă şi suntem în ultima etapă de reconciliere a plăţilor. Avem circa 20.000 de proiecte şi circa 65.000 de plăţi care au fost făcute într-o bună parte 'bulk', adică de ordonatorii de credite pe portofolii de proiect… Nu exista nicio evidenţă per proiect, ce plăţi s-au făcut. Exista evidenţă generică de plăţi, plecând de la acest exerciţiu elementar de a reconcilia ce sumă am pentru investiţii cu ce proiecte sunt şi cu ce plăţi au fost făcute, ca să putem avea o evidenţă cu privire la progresul valoric şi, evident, cealaltă informaţie este progresul fizic şi suntem acum pe ultima sută de metri”, a explicat ministrul de resort.