Gigantul Baidu din China va lansa taxiuri autonome la nivel global prin acorduri cu Lyft şi Uber

„Google-ul Chinei”, Baidu, şi compania americană de transport Lyft au anunţat pe 4 august că au ajuns la un acord pentru a lansa taxiuri autonome în Europa anul viitor.
Planul, care este încă în aşteptarea aprobării autorităţilor de reglementare, prevede utilizarea robotaxiurilor electrice RT6 ale Baidu pe platforma Lyft. Serviciul va fi lansat mai întâi în Marea Britanie şi Germania.
Cele două companii îşi propun să introducă mii de vehicule fabricate în China în Europa în următorii ani. Lyft are acces la operaţiuni în nouă ţări şi peste 180 de oraşe din Europa, după recentă achiziţie a aplicaţiei europene de mobilitate FreeNow.
Acordul cu Lyft vine la doar câteva săptămâni după ce Baidu a semnat un acord similar cu Uber. Pe 15 iulie, proprietarii celui mai mare motor de căutare din China şi Uber au ajuns la un acord pentru a implementa vehiculele autonome Apollo Go ale Baidu pe multiple pieţe globale ale Uber din afara Statelor Unite şi a Chinei continentale, unde Uber nu poate opera după ce a acceptat să cedeze o parte din proprietatea intelectuală rivalului său chinez didi.
„Primele implementări sunt aşteptate în Asia şi Orientul Mijlociu la sfârşitul acestui an”, a declarat Uber într-un comunicat.
Prin parteneriatul cu Uber, Baidu a găsit o platformă larg utilizată, care operează în 15.000 de oraşe din întreaga lume.
„Fiind cea mai mare platformă de acest gen din lume, care acoperă mobilitatea, livrările şi transportul de marfă, Uber se află într-o poziţie unică pentru a ajuta liderii din domeniul vehiculelor autonome, precum Baidu, să-şi aducă tehnologia autonomă în lume”, a declarat Dara Khosrowshahi, CEO Uber, în comunicat.
Din 2021, Baidu operează propriul serviciu de taxiuri autonome, Apollo Go, în marile oraşe chineze, inclusiv Beijing. Utilizatorii pot comanda o maşină prin intermediul aplicaţiei sale.
Baidu s-a extins rapid pe pieţele externe în acest an. În mai, a anunţat un parteneriat cu Autoritatea pentru Drumuri şi Transport din Dubai, Emiratele Arabe Unite, pentru a lansa servicii de conducere autonomă în oraş. Baidu va introduce mai întâi 100 de vehicule autonome Apollo Go în Emiratele Arabe Unite până la sfârşitul anului 2025, prima sa implementare internaţională. Obiectivul este de a ajunge la 1.000 de vehicule până în 2028.
Parteneriatul Baidu cu Lyft şi Uber „are ca scop consolidarea influenţei globale a mărcii şi valorificarea oportunităţilor de extindere pe piaţa internaţională a mobilităţii inteligente pentru a concura cu giganţii americani precum Waymo şi Cruise, precum şi cu Pony.ai din Coreea de Sud”, a declarat Sun Kuo-hsiang, profesor de afaceri internaţionale şi afaceri la Universitatea Nanhua din Taiwan, pentru The Epoch Times pe 5 august.
Cu toate acestea, intrarea în Europa a flotelor de maşini autonome fabricate în China va stârni probabil controverse politice şi de securitate, în contextul disputelor tehnologice şi comerciale actuale dintre China şi Europa, precum şi dintre China şi Statele Unite, a afirmat Sun.
Potrivit lui, pe măsură ce Europa şi Statele Unite adoptă politici de reducere a riscurilor legate de securitatea naţională reprezentate de Partidul Comunist Chinez, „autorităţile de reglementare din Uniunea Europeană şi din Marea Britanie sunt, în general, prudente în ceea ce priveşte implicarea companiilor chineze în infrastructura de date şi transport”.
„Astfel de implementări vor fi supuse unui control strict, creând o incertitudine semnificativă în ceea ce priveşte aprobarea”, a spus el.
Riscuri de siguranţă şi securitate
Maşinile electrice autonome ale Baidu utilizează controlul de la distanţă prin cloud, care permite monitorizarea şi dirijarea de la distanţă, a spus Sun.
„Acest tip de funcţionalitate este considerat extrem de riscant şi nu este recomandat în industria europeană şi americană a maşinilor autonome, deoarece intervenţia de la distanţă poate prezenta riscuri semnificative din cauza latenţei reţelei sau a exploatării”, a spus el.
În plus, vehiculele autonome fabricate în China sunt echipate cu diverse funcţii de colectare a datelor, inclusiv recunoaşterea facială, istoricul de conducere şi gestionarea aplicaţiilor utilizatorilor. Sun a spus că acest lucru a ridicat îngrijorări cu privire la accesul potenţial al Beijingului la datele colectate.
„Există îngrijorări că datele personale şi comportamentale ar putea fi colectate de guvernul chinez, conform legilor chineze privind securitatea”, a spus Sun. „Autorităţile chineze ar putea cere companiilor chineze să predea datele utilizatorilor, ceea ce ar reprezenta o ameninţare la adresa vieţii private.”
Wang He, observator al afacerilor chineze cu sediul în SUA, a avertizat asupra unui alt tip de risc prezentat de maşinile electrice autonome ale Baidu. Vehiculele autonome au numeroşi senzori şi „captează automat un număr mare de imagini ale terenului pentru conducerea fără pilot”, a spus el, care pot include imagini ale zonelor sensibile şi date sensibile din alte ţări. Acestea pot fi transmise înapoi în China.