Dragoş Pîslaru: Suntem o societate care are clivaje majore, unele ţin de nostalgia pentru trecut

Dragoş Pîslaru, Ministrul Investiţiilor şi Fondurilor Europene, s-a referit, miercuri, în timpul intervenţiei video la Conferinţa „Sărbătoarea Diasporei - Iaşul este ACASĂ!” la semnificaţia acestei întâlniri, la apropierea de fraţii de peste Prut, afirmând că zona Moldovei este o zonă de unde a izvorât o mare parte din diaspora.
„Iaşiul este o punte perfectă, nu doar simbolică. E oraşul marilor începuturi, al rezistenţei culturale, al gândirii critice. Întâlnirea de astăzi capătă o semnificaţie aparte, pentru că discutăm inclusiv de parteneriate, de apropierea de fraţii noştri de peste Prut, despre tot ceea ce înseamnă angajamentul nostru pentru comunitate. Zona Moldovei este o zonă de unde a izvorât o mare parte din diaspora”, a declarat Pîslaru, citat de Agerpres.
Ministrul a subliniat că există diviziuni în societate iar temele abordate în timpul conferinţei - educaţie, valori culturale, identitate naţională pentru toţi cetăţenii României, indiferent de locul în care aceştia se află - sunt foarte importante.
„Sunt cu atât mai importante mai ales pentru că fibra socială a României suferă. Suntem o societate care are clivaje majore atât la nivel teritorial, înăuntrul României, cât şi (...) clivaje care ţin de polarizarea veniturilor, cel mai mare de după 1989; clivaje care ţin de nostalgia pentru trecut - a se vedea acele sondaje care au arătat destul de tare nostalgia pentru perioada de dinainte de 1990 versus cei care mai degrabă se uită spre un viitor în perioada următoare”, a spus ministrul Investiţiilor şi Fondurilor Europene.
De asemenea, Dragoş Pîslaru a apreciat că evenimentul în sine poate reprezenta momentul cel mai bun pentru a discuta despre o schimbare în sens pozitiv, având în vedere polarizarea societăţii din punct de vedere socio-economic şi din prisma nostalgiei pentru perioada de dinainte de 1990.
„Avem o societate care în acest moment este în suferinţă, din acest punct de vedere, şi nu cred că este o zi mai bună pentru a discuta cum să ne unim, cum să fim alături unii de ceilalţi, cum să ne regăsim mai bine decât astăzi. De altfel, este o zi de sărbătoare mare, Schimbarea la faţă, care cred că, simbolic, este foarte potrivită pentru o privire în viitor şi necesitatea de a vedea lumină la tot pasul”, a menţionat ministrul.
Conferinţa „Sărbătoarea Diasporei - Iaşul este ACASĂ!”, organizată de Primăria Iaşi, are loc în perioada 6 - 7 august la Sala „Vasile Pogor” a Palatului Roznovanu şi este dedicată românilor de pretutindeni care doresc să se implice în proiectele de dezvoltare a României.