Directorul INSCOP confirmă rezultatele sondajului care arată o finală George Simion vs. Victor Ponta

George Simion (st) şi Victor Ponta (Epoch Times România)
Loredana Diacu
01.04.2025

Directorul INSCOP confirmă faptul că sondajul Verifield publicat de Nicuşor Dan care indica faptul că turul 2 va fi disputat de George Simion şi Victor Ponta reflectă realitatea. Potrivit lui Remus Ştefureac, cercetări serioase indică faptul că aşa arată realitatea de vreo 10 zile.

"Asta nu exclude însă volatilitatea votului", transmite însă Ştefureac.

Redăm postarea directorului INSCOP:

"Cu picioarele pe pământ şi ancorat în cifre

Cam mare agitaţia stârnită, într-o anumită parte a opiniei publice, de sondajul de opinie publicat de Nicuşor Dan care arată o finală George Simion vs. Victor Ponta. Asta e realitatea de vreo 10 zile în mai multe cercetări serioase!

Şocul pentru unii alegători şi comentatori este însă nefirească şi reflectă un cumul de iluzii şi atitudini superioare faţă de majoritatea alegătorilor portretizată în mod eronat ca fiind antieuropeană, needucată, etc., etc. Adică o imensă prostie care reflectă o neînţelegere crasă a substratului social care a făcut posibilă nebunia de anul trecut.

Tendinţa ND EL a însemnat în ultimele zile o comprimare de la vreo 30% împreună la vreo 23-24 împreună astăzi. Iar această tendinţă de comprimare probabil că va continua şi ar putea ajunge la 18-20%, adică exact cam cât a luat EL în noiembrie 2024 când nu a fost concurată de un alt candidat cu profil similar. Adică, dacă se retrage EL, scorul lui ND nu va depăşi 20%. Este un procent oricum foarte mare pentru primul tur de alegeri naţionale în cazul unui candidat USR (EL) sau cu pedigree USR (ND). Sincer, acesta este bazinul maximal al USR naţional, vreo 20% (de care s-a apropiat puţin EL la prezidenţiale, dar ratat masiv de USR la parlamentare).

Şi cum bazinul unui candidat cu pedigree PSD e de minim 25% dacă nu e concurat de alt candidat (aşa cum a fost MG în noiembrie 2024), poate că înţelegem mai bine cifrele momentului.

Asta nu exclude însă volatilitatea votului", scrie Stefureac.

România are nevoie de o presă neaservită politic şi integră, care să-i asigure viitorul. Vă invităm să ne sprijiniţi prin donaţii: folosind PayPal
sau prin transfer bancar direct în contul (lei) RO56 BTRL RONC RT03 0493 9101 deschis la Banca Transilvania pe numele Asociația Timpuri Epocale
sau prin transfer bancar direct în contul (euro) RO06 BTRL EURC RT03 0493 9101, SWIFT CODE BTRLRO22 deschis la Banca Transilvania pe numele Asociația Timpuri Epocale
O presă independentă nu poate exista fără sprijinul cititorilor