Analist: E o vulnerabilitate mare aici dar şi o pasivitate. Dacă mâine o dronă rusească se îndreaptă către un imobil?


Analistul Mihai Răzvan Moraru a evidenţiat, duminică, degringolada din statul român după cel mai nou incident care a implicat o dronă rusească intrată pe teritoriul României.
"Aseară, în studioul B1TV, am aflat de la Domnul General Virgil Bălăceanu că legea adoptată în luna mai, cea care oferă cadrul legal pentru a doborî drone pe timp de pace, nu are încă normele aprobate. Termenul legal era de 60 de zile - acestea trebuiau adoptate până la finalul lunii iulie. Noi deja suntem în septembrie! Dar nu le avem azi. De ce? Este o vulnerabilitate mare aici dar şi o pasivitate. Cine trebuia să le elaboreze? Ministerul Apărării! Aseară, din intervenţia Domnului Moşteanu la B1 am înţeles că ele urmează a fi aprobate în următorul Consiliu Suprem de Apărare a Ţării (CSAT), poate peste două săptămâni. Şi că până atunci, doar dumnealui în calitate de ministru sau o persoană împuternicită de dumnealui ar putea decide doborârea unei drone", a afirmat Mihai Răzvan Moraru.
Analistul a subliniat că, practic, nu există proceduri clare pentru Armata Română: când, cum, cine, pentru că asta definesc normele!
"În ultimul interviu, Domnul Nicuşor Dan a spus că suntem pregătiţi pentru a interveni. Acum aflăm că legea nu are norme de aplicare. Să înţeleg că până acum normele au fost elaborate, dar nu a fost convocat un CSAT? Sau că normele nu au fost elaborate din timp pentru a convoca un CSAT? Nu ştim exact! Însă mie îmi este greu să înţeleg această pasivitate a statului român şi viteza asta de melc, mai ales în condiţiile de acum când vine vorba de securitate. Dacă mâine o dronă rusească se îndreaptă către un imobil? Care e procedura? Fără norme clare se va aştepta decizia şi comunicarea de la / către un singur om? E timp de aşa ceva?", a declarat Mihai Răzvan Moraru.
Potrivit analistului, normal că nu foloseşti oricum rachete de milioane de euro pentru a doborî drone de supraveghere de câteva mii de euro.
"Dar depinde de situaţie: unde se află drona, ce tip de dronă e, către ce obiective se îndreaptă? O altă problemă este dispariţia dronei de pe radare, iar după aceea s-a pierdut şi contactul vizual de către piloţi. Avem aici o vulnerabilitate, în a ne proteja de dronele care intră în spaţiul nostru? Întrebări!", a conchis Mihai Răzvan Moraru.
În dezbaterea care a urmat pe pagina de socializare a analistului a intervenit şi jurnalistul Cristi Dimitriu.
Dimitriu Cristi: Nu este aşa. Ordinul a fost dat. Ordinul în armată se execută, nu se discută. Ori nu a fost executat ori pur şi simplu nu a putut fi executat, adică nu au reuşit să doboare drona. Citiţi şi aici.
Mihai Razvan Moraru: Aşa cum am scris mai sus şi fix cum spune domnul Moşteanu, ordinul se dă doar de ministru. Nu contează că l-a dat. Problema e că nu avem norme pentru ca armata să poată lua decizii în timp util.
Dimitriu Cristi: Citeşte cu atenţie ce scrie Mosteanu. Normele sunt pentru dronele CU PILOT. El scrie cu caps ca să înţelegem ce nu poate spune pe şleau ca ministru.
Mihai Razvan Moraru: Nu ştiu ce nu poate spune un ministru. Nu cunosc protocoalele de securitate ale statului român, când vine vorba de comunicare pe subiecte de securitate. Dar ştiu ca e anormal să nu reuşim să avem acele norme din mai până în septembrie
Dimitriu Cristi: Normele se referă la dronele CU PILOT. Drona de ieri a fost fără şi faptul e ca nu a fost doborâtă, deşi ordinul a fost dat.