Venezuela, un precedent. Ameninţările lui Trump se întind departe, de la America Latină la Orientul Mijlociu

Donald Trump (Chip Somodevilla/Getty Images)
Redacţia
06.01.2026
Donald Trump (Chip Somodevilla/Getty Images)
Redacţia
06.01.2026

De la capturarea preşedintelui venezuelean Nicolas Maduro de către forţele americane, în weekend, preşedintele SUA Donald Trump şi membri ai administraţiei sale au emis avertismente către mai multe alte guverne — inclusiv cele din Columbia, Cuba, Mexic, Iran şi Groenlanda, un teritoriu autonom al Danemarcei.

„Ne ocupăm de a avea ţări în jurul nostru care sunt viabile şi de succes şi în care petrolul este lăsat să iasă liber. Dominaţia americană în emisfera vestică nu va mai fi niciodată pusă sub semnul întrebării”, a spus Trump, potrivit CNN.

Dar cum au reacţionat aceste guverne la avertismentele preşedintelui american? Iată mai jos reacţia unora dintre ele, potrivit publicaţiei citate:

Groenlanda

Trump a repetat duminică, 4 ianuarie, că SUA are nevoie de imensa insulă nord-atlantică Groenlanda „din punctul de vedere al securităţii naţionale”.

„Avem nevoie de Groenlanda. […] Este atât de strategică acum. Groenlanda este acoperită peste tot de nave ruseşti şi chineze. Avem nevoie de Groenlanda din punctul de vedere al securităţii naţionale, iar Danemarca nu va putea să facă acest lucru”, le-a spus Trump reporterilor la bordul Air Force One.

Răspunzând celor mai recente comentarii ale lui Trump, prim-ministrul Groenlandei, Jens Frederik Nielsen a declarat într-un comunicat luni: „Retorica actuală şi repetată venită din partea Statelor Unite este complet inacceptabilă. Când preşedintele Statelor Unite vorbeşte despre «nevoia de Groenlanda» şi ne leagă de Venezuela şi de intervenţie militară, acest lucru nu este doar greşit. Este lipsit de respect.”

„Ţara noastră nu este un obiect în retorica marilor puteri. Suntem un popor. O ţară. O democraţie”, a adăugat Nielsen.

„Nu ne aflăm în situaţia în care să credem că o preluare a ţării ar putea avea loc peste noapte. Nu poţi compara Groenlanda cu Venezuela. Suntem o ţară democratică”, a mai spus el ulterior, într-o conferinţă de presă, potrivit Reuters.

Trump a declarat în repetate rânduri că doreşte să anexeze Groenlanda — o insulă bogată în resurse, cu o suprafaţă de 2,16 milioane de kilometri pătraţi — susţinând că teritoriul autonom danez este necesar pentru securitatea naţională a SUA, deşi a invocat şi „securitatea economică”.

Atât Groenlanda, cât şi Danemarca, aliat NATO al SUA, se opun ferm ideii.

Columbia

Trump a avut cuvinte dure duminică la adresa preşedintelui columbian Gustavo Petro, descriindu-l drept „un om bolnav căruia îi place să producă cocaină şi să o vândă Statelor Unite, şi nu va mai face asta prea mult timp”.

Când a fost întrebat de un reporter dacă aceste comentarii înseamnă că ar putea exista o „operaţiune” în Columbia în viitor, Trump a răspuns: „Sună bine pentru mine”.

Petro şi-a apărat bilanţul guvernului în combaterea traficului de droguri într-o postare de aproape 700 de cuvinte pe X, lăudând ceea ce a descris drept „cea mai mare captură de cocaină din istoria lumii”.

„Nu sunt ilegitim şi nici narco. Singurele mele bunuri sunt locuinţa familiei mele, pe care încă o plătesc din salariu”, a adăugat el.

Petro a spus că a ordonat bombardamente ţintite împotriva grupărilor armate legate de droguri, respectând în acelaşi timp dreptul umanitar.

Cu toate acestea, producţia de cocaină în Columbia a atins niveluri record, potrivit Oficiului Naţiunilor Unite pentru Droguri şi Criminalitate (UNODC).

Petro, fost membru al grupării de gherilă M19, a declarat ulterior luni că el însuşi va lupta pentru a apăra Columbia.

„Am jurat să nu mai pun mâna pe o armă … dar pentru patrie voi lua din nou armele”, a spus el.

Petro a înfuriat administraţia Trump — care i-a anulat viza de SUA în septembrie — după ce a cerut soldaţilor americani să nu asculte ordinele.

Cuba

Trump a declarat duminică, 5 ianuarie, că intervenţia militară nu este necesară în Cuba, un aliat-cheie al Venezuelei, deoarece aceasta este „gata să cadă”.

„Nu cred că avem nevoie de vreo acţiune. Se pare că se prăbuşeşte. Nu ştiu dacă vor rezista, dar Cuba nu mai are venituri. Toate veniturile lor veneau din Venezuela, din petrolul venezuelean”, a spus Trump.

Însă secretarul său de stat, Marco Rubio, a numit guvernul cubanez „o problemă uriaşă”.

„Cred că sunt într-o situaţie foarte dificilă, da. Nu o să vorbesc despre care vor fi paşii noştri viitori şi politicile noastre în acest moment, în această privinţă, dar nu cred că este vreun mister că nu suntem mari admiratori ai regimului cubanez. Dacă aş trăi în Havana şi aş lucra în guvern, aş fi îngrijorat”, a spus Rubio duminică la NBC.

La un miting organizat sâmbătă în faţa Ambasadei SUA din Havana, preşedintele Cubei, Miguel Diaz-Canel, a promis că nu va lăsa alianţa Cuba–Venezuela să cadă fără luptă.

„Pentru Venezuela, desigur pentru Cuba, suntem dispuşi să ne dăm chiar şi viaţa, dar cu un cost ridicat”, a proclamat Diaz-Canel.

Mexic

Trump a acuzat frecvent Mexicul că nu face suficient pentru a combate cartelurile de droguri. Duminică, el a spus că drogurile „se revarsă” prin Mexic şi că „va trebui să facem ceva”.

Cartelurile din Mexic sunt „foarte puternice”, a menţionat Trump, adăugând că „Mexicul trebuie să se pună pe picioare”.

Într-un interviu telefonic pentru Fox News, Trump a spus că a întrebat-o pe preşedinta Mexicului, Claudia Sheinbaum, dacă doreşte ajutorul armatei americane pentru a elimina cartelurile de droguri.

Sheinbaum a respins în repetate rânduri intervenţia SUA în Venezuela şi capturarea lui Maduro.

„Mexicul reafirmă un principiu care nu este nici nou, nici deschis ambiguităţii. Respingem categoric intervenţia în afacerile interne ale altor ţări.i”, a spus ea, luni, într-o conferinţă de presă.

Răspunzând acuzaţiilor lui Trump potrivit cărora Mexicul nu a făcut suficient pentru a combate cartelurile de trafic de droguri, Sheinbaum a afirmat: „Mexicul cooperează cu Statele Unite, inclusiv din motive umanitare, pentru a împiedica fentanilul şi alte droguri să ajungă la populaţia sa, în special la tineri.”

„Nu vrem ca fentanilul sau vreun drog să se apropie de vreun tânăr — fie în Statele Unite, în Mexic sau oriunde altundeva în lume.”

Respingând din nou ideea unei acţiuni militare americane pe teritoriul mexican, Sheinbaum a spus că nu crede că Statele Unite iau serios în considerare o invazie a Mexicului.

Iran

Trump şi-a reiterat avertismentele la adresa Iranului, unde protestele antiguvernamentale au intrat în a doua săptămână.

„Dacă vor începe să omoare oameni, aşa cum au făcut în trecut, cred că vor fi loviţi foarte dur de Statele Unite”, le-a spus Trump reporterilor duminică.

Săptămâna trecută, Trump a declarat că, dacă Iranul „ucide protestatari paşnici, ceea ce este obiceiul lor, Statele Unite ale Americii vor veni în ajutorul lor. Suntem pregătiţi şi gata de acţiune”.

Duminică, un grup iranian pentru drepturile omului a estimat că 16 persoane au fost ucise până acum în proteste. Cifra nu a putut fi verificată.

La sfârşitul lunii trecute, Trump a avertizat Iranul împotriva oricărei încercări de a-şi reconstrui programele nucleare şi de rachete balistice. După întâlnirea cu premierul israelian Benjamin Netanyahu, Trump a spus că a auzit că Iranul „se comportă rău. … Aud că Iranul încearcă să se refacă, iar dacă o fac, va trebui să îi doborâm”.

Duminică, liderul suprem al Iranului, ayatollahul Ali Khamenei, a declarat că Republica Islamică „nu va ceda în faţa duşmanului” şi că revoltaţii ar trebui „puşi la locul lor”.

SUA a bombardat mai multe dintre principalele instalaţii nucleare ale Iranului în iunie, în contextul războiului de 12 zile purtat de Israel împotriva ţării. Atacul a pus capăt unui proces şovăielnic de negocieri bilaterale SUA–Iran, menite să limiteze programul nuclear al Teheranului.

România are nevoie de o presă neaservită politic şi integră, care să-i asigure viitorul. Vă invităm să ne sprijiniţi prin donaţii: folosind PayPal
sau prin transfer bancar direct în contul (lei) RO56 BTRL RONC RT03 0493 9101 deschis la Banca Transilvania pe numele Asociația Timpuri Epocale
sau prin transfer bancar direct în contul (euro) RO06 BTRL EURC RT03 0493 9101, SWIFT CODE BTRLRO22 deschis la Banca Transilvania pe numele Asociația Timpuri Epocale
O presă independentă nu poate exista fără sprijinul cititorilor