Ultimatumul dat de Trump Rusiei expiră în două zile. Trimisul special prezidenţial al SUA ajunge la Moscova

Trimisul special al preşedintelui SUA, Steve Witkoff, a ajuns la Moscova, a relatat Interfax pe 6 august, citând o sursă informată, scrie Meduza.
Potrivit publicaţiei, Witkoff a fost întâmpinat de şeful Fondului Rus de Investiţii Directe, reprezentantul special al preşedintelui Federaţiei Ruse pentru cooperare economică cu ţările străine, Kirill Dmitriev.
Aceasta este a cincea vizită a lui Witkoff în Rusia în anul 2025.
La sfârşitul lunii iulie, preşedintele Donald Trump a dat Rusiei un termen de 10 zile – care expiră pe 8 august – până la care armata rusă trebuie să înceteze operaţiunile militare din Ucraina. În caz contrar, Trump a ameninţat că va impune sancţiuni Rusiei şi va aplica tarife ţărilor care cumpără petrol rusesc. Trump a declarat că va decide asupra măsurilor împotriva Rusiei şi a partenerilor săi comerciali după discuţiile lui Witkoff la Moscova.
Vladimir Putin nu a răspuns direct ultimatumului lui Trump. Preşedintele rus a declarat pe 1 august că Rusia susţine o „pace durabilă”, însă obiectivele sale în război rămân neschimbate. Moscova în special doreşte recunoaşterea de către Kiev a patru regiuni ale Ucrainei ca fiind ruseşti, regiuni pe care Rusia a anunţat că le va anexa în 2022.
Surse apropiate Kremlinului au declarat pentru Reuters că Rusia ar putea începe negocieri de pace după ce va captura în totalitate regiunile Doneţk, Lugansk, Zaporojie şi Herson. Potrivit Bloomberg, Moscova ia în considerare un armistiţiu aerian, dar nu şi unul terestru, ca o concesie făcută lui Trump.