Turcia condamnă atacul "josnic" al Israelului asupra echipei de negociatori a Hamas

Atac israelian în Doha, 9 septembrie 2025 (AFPTV/AFP via Getty Images)
Redacţia
09.09.2025
Atac israelian în Doha, 9 septembrie 2025 (AFPTV/AFP via Getty Images)
Redacţia
09.09.2025

Turcia a condamnat atacul Israelului asupra liderilor Hamas din Qatar, calificându-l drept „josnic”.

Ministerul de Externe din Ankara a declarat că atacul asupra delegaţiei de negociere a Hamas în timpul încetării focului „demonstrează că Israelul intenţionează să continue războiul, nu să obţină pacea”.

„Acest atac a adăugat Qatarul, care a mediat negocierile de încetare a focului, pe lista ţărilor vizate de Israel în regiune. Aceasta este o dovadă clară a politicilor expansioniste ale Israelului în regiune şi a adoptării terorismului ca politică de stat”.

Armata israeliană a declarat că a atacat conducerea Hamas în Doha, capitala Qatarului. Surse din cadrul Hamas au confirmat pentru Al Jazeera că atacul a vizat echipa de negociatori a grupării militante.

România are nevoie de o presă neaservită politic şi integră, care să-i asigure viitorul. Vă invităm să ne sprijiniţi prin donaţii: folosind PayPal
sau prin transfer bancar direct în contul (lei) RO56 BTRL RONC RT03 0493 9101 deschis la Banca Transilvania pe numele Asociația Timpuri Epocale
sau prin transfer bancar direct în contul (euro) RO06 BTRL EURC RT03 0493 9101, SWIFT CODE BTRLRO22 deschis la Banca Transilvania pe numele Asociația Timpuri Epocale
O presă independentă nu poate exista fără sprijinul cititorilor