Stelian Ion, despre numirile ministrului de Justiţie care nu au primit aviz la CSM: Cu toate că şi-a votat propria propunere, nici de data asta nu i-a reuşit

Ministrul Justiţiei, Radu Marinescu, a încercat pentru a patra oară să-i impună la Consiliul Superior al Magistraturii pe Marius Voineag şi Alex Florenţa pentru a obţine avizele pentru funcţiile de adjunct al procurorului general şi al DIICOT, a atras atenţia deputatul USR Stelian Ion, marţi, pe Facebook.
„Nici de această dată nu i-a reuşit, cu toate că şi-a votat, de fiecare dată, propria propunere. Teoretic, ar mai putea băga o fisă până joi, când expiră termenul în care CSM trebuie să dea aviz”, a adăugat Stelian Ion.
Deputatul a mai precizat că deocamdată nu există un aviz al Secţiei pentru procurori a Consiliul Superior al Magistraturii pentru candidaturile celor doi. În aceste condiţii, dacă nici până joi nu se obţine avizul, propunerea va merge mai departe, fără aviz, către Preşedintele României.
„Faptul că cei doi nu au obţinut avizul CSM nu este o întâmplare. Este consecinţa directă a unui non-combat managerial vizibil de la distanţă, timp de trei ani. Lipsa de rezultate, absenţa unor reforme reale şi stagnarea instituţională nu pot fi ignorate. Criticile formulate în mod repetat de Nicuşor Dan la adresa performanţei lor manageriale nu au fost deloc gratuite – ele reflectă o realitate pe care sistemul şi societatea o resimt”, a remarcat fostul ministru al Justiţiei.
Reprezentantul USR susţine că numirea celor doi ar fi o greşală strategică.
„În aceste condiţii, mă aştept ca Preşedintele să respingă aceste propuneri. Numirea lor ar fi o greşeală strategică majoră. Ar fi o dezamăgire profundă nu doar pentru societatea civilă care, din 2017 încoace, a luptat pentru o justiţie independentă, ci şi pentru partea sănătoasă a sistemului judiciar care mai încearcă să mişte ceva. Ar transmite un mesaj periculos: că stagnarea şi lipsa de performanţă sunt tolerate la vârful parchetelor”, a transmis Stelian Ion pe Facebook.